• 16.05.2021 19:23

САРИСА

Прв македонски конзервативен портал

Најчитани

Нетанјаху со благодарност до земјите кои го поддржале Израел, меѓу нив и Македонија

Израелскиот премиер, Бенјамин Нетанјаху на социјалните мрежи им се заблагодари на владите на голем број земји во светот за, како што наведе, поддршката што ја покажуваат за неговата земја во…

Македонскиот јазик и култура 45 години се изучуваат на универзитетот „Ломоносов“ во Москва

Македонскиот јазик, литература и култура веќе 45 години се изучуваат на Филолошкиот факултет на Московскиот државен универзитет „М. В. Ломоносов“ – јубилеј којшто е исклучително значаен за македонистиката. По овој…

Бајден го предупреди палестинскиот претседател Абас да го запре ракетирањето

Американскиот претседател Џо Бајден изрази голема загриженост до израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху во врска со ескалацијата на насилството, потврдувајќи го „правото на Израел да се брани од нападите на Хамас“,…

13то биенале на млади уметници во Музејот на современата уметност

На 13-тото меѓународно биенале на млади уметници, со наслов „Страст за лутање“, во организација на Музејот на современата уметност – Скопје, кое почнува на 19 мај, ќе бидат изложени дела…

На полигoнот„Криволак“ се одржува брифинг за претстојната вежба „Одлучен удар 21

Вежбата „Одлучен удар – 21“ ќе се реализира во периодот од 17  мај до 2 јуни 2021 година на АП „Криволак“ со учество на околу 1500 припадници од армиите на…

Укината регистрацијата на македонското здружение „Крсте Мисирков“ во грчкото Министерство за култура

Пред три дена македонското движење за промоција на мајчиниот јазик „Крсте Мисирков“ доби регистрација како културна организација од грчкото Министерство за култура. Тоа се случи на 10 мај. Денеска Министерството…

Колумна на Дарко Јаневски – „Да повториме – зошто „27 април“ не беше тероризам!“

Првичните 211 години затвор за „27 април“, неодамна намалени за некоја година, колку да не е без ништо, беа изречени за делото „Терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста“ од…

Итен состанок на Совeтот за бeзбедност на Обединетите нации поради eckaлација на koнфликтот помеѓу Израелците и Палестинците

Советот за безбедност на Обединетите нации (Советот за безбедност на ООН) за денеска најави итен состанок посветен на ескалацијата на тензиите меѓу Израелците и Палестинците, пренесува рускиот ТАСС, повикувајќи се…

НАЦЕВ: Измените кои ги предлага опозицијата за Законот за АРМ се суштински и корисни

Професорот Александар Нацев, ги коментира случувањата во Собранието, кои се однесуваат на битката помеѓу власта и опозицијата во однос на Законот за служба во Армијата на Република Македонија. Неговата објава…

Излезе во печат единствената детска збирка „Детските раце творат за Македонија“

Здружението на Македонците од Егејскиот дел на Македонија „Мирка Гинова“ од Штип го заврши проектот кој што ги обедини талентираните македонски деца на Балканот, со безвременска збирка од литературни и…