• 03.08.2021 15:36

САРИСА

Прв македонски конзервативен портал

Стојановски: Горна Матка во општина Сарај веќе три дена без вода!

Населеното место Горна Матка во општина Сарај веќе 3 дена нема воопшто вода за пиење, објави на својата Фејсбук страница претседателот на ОК на ВМРО-ДПМНЕ-Сарај Мартин Стојановски. Во поплаките што…

САД им дозволи на руските дипломати да ги продолжат визите

Портпаролот на Стејт департментот Нед Прајс на прес-конференција рече дека руските дипломати можат да поднесат барање за продолжување на визите и дека барањата се разгледуваат од случај до случај. „Информациите…

Пожарот во Кочани стивнал, 10 лица побарале болничка помош, петмина задржани, меѓу нив и пожарникар!

За среќа, нема човечки жртви во пожарокот во Кочанско кој ги зафат и куќите. Но, лекарска помош побарале околу 10 лица. Дел од нив биле подобро и пуштени се дома,…

Честит Илинден – столб на македонската државност: 118 години од Илинденското востание и 77 години од АСНОМ

Граѓаните на Република Македонија денеска го празнуваат 2 Август – Денот на Републиката. Ден со кој на Илинден во 1903 година – со Илинденското востание и Крушевската република, а потоа…

(Видео) Судири меѓу демонстрантите и полицијата на протест против корона-мерките во Берлин

Денеска во Берлин се одржа протест против ограничувањата воведени во борбата против пандемијата, а како што јавија локалните медиуми, дошло до судири меѓу демонстрантите и полицијата. Учесниците повикаа на „слобода…

Израел го обвини Иран за нападот врз танкерот за нафта

Израел денеска го обвини Иран дека го организирал нападот врз танкер за нафта во близина на брегот на Оман, при што загинаа двајца членови на екипажот, британски и романски државјани.…

МОН врши исплата на грантови за реализација на училишни проекти од областа на мултикултурализмот

Во тек е исплатата на грантови за реализација на училишни проекти од областа на мултикултурализмот. Министерството за образование и наука пет години по ред предвидува средства од својот буџет, што…

Задолжителната вакцинација ширум Европа

Подготвеноста за вакцинирање против Ковид-19 се намалува, а инциденцијата се зголемува ширум Европа. Неколку европски земји презедоа чекори за да охрабрат што повеќе луѓе да се вакцинираат. На протести не…

Голем сајбер напад би можел да предизвика вистинска војна

Сајбер напад од група поддржана од некоја држава би можел да предизвика вистинска војна, смета претседателот на САД, Џо Бајден. Претседателот на САД стравува дека опасноста од ова е поголема…

Силна експлозија во Леверкузен, исчезнати пет лица

Пет лица сè уште се водат за исчезнати по големата експлозија во индустриски комплекс во Леверкузен, Германија. Во инцидентот две лица загинаа, а повеќе од 30 се повредени. Петмина од…