• 20.04.2021 14:25

САРИСА

Прв македонски конзервативен портал

Онлајн работилница на ЦБИ на тема „Опасностите од пропагандата и дезинформациите во денешниот свет“

Во четврток на 22 април со почеток од 10:00 часот, Центарот за безбедносни истражувања (ЦБИ) ќе одржи онлајн работилница на тема „Опасностите од пропагандата и дезинформациите во денешниот свет“. Настанот…

Делегацијата на Вооружените сили на Романија денес престојуваше во Генералштабот и МО

​Делегацијата на Вооружените сили (ВС) на Романија, предводена од началникот на ГШ на ВС, генерал-потполковник Даниел Петреску, во рамки на еднодневната официјална посета на Македонија, денес престојуваше во Генералштабот на…

Драмскиот театар утре одбележува 75 години постоење

Седумдесет и пет години Драмскиот театар живее и го чува духот на сите големи актерски имиња кои го полнеле храмот на уметноста со смеа, солзи, аплаузи, соопшти денеска вд директорката…

Репортери без граници: Новинарството е блокирано во 130 земји, Македонија на 90-то место

Новинарството е целосно или делумно блокирано во 73 проценти од државите, односно во 130 од 180 земји во светот, покажуваат податоците во годишниот извештај на Репортери без граници (РСФ) за…

Полицискиот час го прекршиле 36 лица, за неносење маска казнети 412 граѓани

Триесет и шест лица не ја почитувале тековната забрана за движење, што е во сила од 20 часот навечер до 5 часот наутро, а изминатото деноноќие се регистрирани  412 прекршоци…

Американскиот амбасадор во Москва повикан да се врати во САД на консултации

Американскиот амбасадор во Русија, Џон Саливан, до крајот на неделава ќе се врати во Вашингтон на консултации со администрацијата на претседателот Џо Бајден. -Амбасадорот Саливан неделава ќе се врати во…

„Бугарска врска“ во шпионскиот скандал меѓу Русија и Чешка

Бугарските медиуми јавуваат дека се појавила „бугарска врска“ во шпионскиот скандал меѓу Чешка и Русија во кој Прага протера 18 руски шпиони за шпионажа. Тоа е поврзано со обид за…

Пукање во амариканската држава Луизијана, тешко ранети пет лица

Пет лица се примени во болница откако биле  тешко ранети при пукање во продавница за алкохол во Шревепорт, во американската сојузна држава Луизијана, соопшти синоќа телевизискиот канал КСЛА, партнерски поврзан…

Британците праќаат бродови во Црно Море, „Мерлин“ и „Кралицата Елизабета“ во состојба на готовност

Бродовите, според весникот, се дел од групата носачи на авиони лоцирани во Средоземно Море. Борците Ф-35 и хеликоптерите „Мерлин“ на носачот на авиони „Кралица Елизабета“ ќе бидат подготвени да „дотрчаат“…

Вечна ти слава професоре! Твојата борба за Македонија ќе биде продолжена!

На 46 годишна возраст, по кратко боледување и компликации како последица на Ковид-19, вчера во Скопје почина универзитетскиот професор и воен историчар Д-р Александар Стојчев. Професорот Стојчев од 2006 година…