• 20.02.2024 10:44

САРИСА

Прв македонски конзервативен портал

Мицкоски: Народот живее тешко и сиромашно, мора да ја вратиме надежта

Бројките на мерењата на јавното мислење, т.е. анкети јасно покажуваат дека ВМРО-ДПМНЕ е фаворит за следните парламентарни избори, кажа претседателот Христијан Мицкоски во гостување на утринската емисија „Здраво Македонијо“ на…

Николоски: Тендер од 46 милиони евра само за ископ на јаглен

За ваквите објави на скандали најголем ефект ќе има кај истражните обвинителски и судски органи по промена на власта на 8 мај, бидејќи ќе има сериозна одговорност бидејќи станува збор…

Седум години се уништува 70-годишната традиција на македонската национална култура

Националната култура не треба да постои и тенденциозно се распаѓа се што е поврзано со традицијата. Ова според актерот Зоран Љутков е една од погубните стратегии кои Министертсвото за култура…

Нема безбедносни причини ниту финансиска оправданост за враќање на воениот рок

Немаме зголемена безбедносна закана во земјата за да го враќаме служењето на задолжителниот воен рок, а за тоа ќе треба вложување и на многу дополнителни финансиски средства, изјави министерката за…

ИЗБОРИ 2024: Фаворитите тактизираат со имињата!!!

На престојните претседатески избори, дел од партиите излегоа со имиња на своите кандидати. Засега се сигурни кандидатурите на Арабен Таравари и професорката Билјана Ванковска. Свои кандидати најавуваат и ДУИ и…

Во Германија се одбележува 62-годишнината од изградбата на Берлинскиот ѕид

Непосредно по полноќ на 13 август 1961 година, источногерманските војници почнаа да поставуваат бодликава жица и тули како бариера меѓу Источен Берлин, контролиран од Советскиот Сојуз и демократскиот западен дел…

Мишчевиќ: Србија би можела да ги исполни критериумите за членство во ЕУ до 2025 година

Министерката за евроинтеграции Тања Мишќевиќ изјави дека Србија би можела да ги исполни критериумите за членство во Европската унија до 2025 година, пренесува Радио Лидер. „Тоа значи дека најголемиот број…

Вархеи утре на неформален состанок со лидерите на земјите од Западен Балкан

Утре во Тирана ќе биде одржан неформален состанок на лидерите на земјите од Западен Балкан. Средбата доаѓа во пресрет на Самитот на Берлинскиот процес, кој ќе се одржи на 16…

ИТНО: Потребни се нулта позитив крвни единици за 5 годишно дете

Итно се потребни нулта позитив крвни единици (тромбоцити) за петгодишно детенце коешто боледува од леукемија. -Ве молиме сите кои можете да дарувате, да одите во Трансфузиологија во Клиничкиот центар во…

Британскиот министер за одбрана објави дека се повлекува од политиката

Британскиот министер за одбрана Бен Вoлас соопшти дека се повлекува од политиката и нема да се кандидира за пратеник на следните општи избори во Велика Британија, како и дека ќе…