• 31.07.2021 17:26

САРИСА

Прв македонски конзервативен портал

Ангела Меркел – Жена гигант во германската и европската политика

Како поддршка за деновите против насилството врз жените, за овој ден ви ја претставувам Ангела Меркел. Жена која е канцелар на Германија веќе 15 години, како и поранешна но и прва жена претседател на патијата ЦДУ .

Политичката кариера на Меркел започнува веднаш по падот на Берлинскиот ѕид.. Еден месец подоцна Меркел се вклучи во растечкото движење за демократија, приклучувајќи се на новата партија Демократско будење. По првите повеќепартиски избори во Источна Германија, таа стана заменик-портпарол на новата привремена влада пред обединување под власта на Лотар де Мазиер. Во април 1990 година, Демократското будење се споило со источногерманската христијанско-демократска унија, која пак се обедини со својот западен колега по обединувањето.

На германските федерални избори во 1990 година, први што се одржаа по обединувањето, Меркел успешно се избори за избор на Бундестаг во парламентарната изборна единица Стралзунд – Нордворпомерн – Риген во северниот дел на Мекленбург-Западна Померанија. Таа победи на реизборот од оваа изборна единица на седум федерални избори одржани од тогаш. Скоро веднаш по нејзиното влегување во парламентот, Меркел беше назначена од канцеларката Хелмут Кол да служи како министер за жени и млади во сојузниот кабинет. Во 1994 година, таа беше унапредена во позицијата министер за животна средина и нуклеарна безбедност, што и овозможи поголема политичка видливост и платформа на која може да ја гради својата лична политичка кариера.

Откако Владата на Кол беше поразена на изборите во 1998 година, Меркел беше назначена за генерален секретар на ЦДУ. По скандалот со финансирање на партијата што компромитираше многу водечки фигури на ЦДУ – вклучувајќи го и самиот Кол и неговиот наследник како лидер на ЦДУ, Волфганг Шојбле – Меркел јавно го критикуваше својот поранешен ментор и се залагаше за нов почеток на партијата без него. Последователно, таа беше избрана да го замени Шојбле, со што стана првата жена лидер на германска партија на 10 април 2000 година.

По неколку години опозиција, на 22 ноември 2005 година Меркел ја презеде функцијата канцелар на Германија, што резултираше во голема коалиција со СПД. Договорот за коалиција беше одобрен од обете партии на партиските конференции.

Нејзината партија беше реизбрана во 2009 година со зголемен број места и може да формира владина коалиција со ФДП. На следните избори  во 2013 година партиите ЦДУ / ЦСУ излегоа како победници, но формираа друга голема коалиција со СПД поради неуспехот на ФДП да добие минимум 5% од гласовите потребни за влез во парламентот.

На изборите во 2017 година, Меркел по четврти пат ја предводеше својата партија до победата. ЦДУ добија значително помал процент на гласови отколку што добија на изборите во 2013 година и се обидоа да формираат коалиција со ФДП и Зелените. По неуспехот на преговорите закоалиција  германскиот претседател Франк-Валтер Штајнмајер го притисна СПД да го смени својот тврд став и да се договори третата голема коалиција со ЦДУ / ЦСУ.

На 29 октомври 2018 година, Меркел објави дека нема да бара реизбор за лидер на ЦДУ на нивната партиска конференција во декември 2018 година, но има намера да остане канцелар додека не се одржат федералните избори во Германија во 2021 година. Таа изјави дека по ова не планира да бара никаква политичка функција.