• 20.04.2021 16:34

САРИСА

Прв македонски конзервативен портал

БЛОКАДА ОД УНГАРИЈА И ПОЛСКА ЗА БУЏЕТОТ НА ЕУ

BySarissa Editor

Nov 17, 2020

Унгарија и Полска го блокираа одобрувањето на седумгодишниот буџет на ЕУ. Планот за буџет вклучува и пакет за закрепнување од кризата од пандемијата од 750 милијарди евра.

Двете земји се противат на механизмот за владеење на правото поради кој може да ги изгубат субвенциите од ЕУ доколку продолжат со политики кои ЕУ ги смета за уништување на демократските стандарди.

Унгарија стави вето на буџетот, рече Золтан Ковач, портпарол на премиерот Виктор Орбан, тврдејќи дека пакетот мора да го одразува договорот постигнат во јули. „Не можеме да го поддржиме планот во сегашната форма за да ги врзуваме критериумите за владеење на правото со буџетските одлуки“, рече тој.

Ветото веројатно ќе ја одложи испораката на многу потребната помош за ЕУ, а седумгодишниот буџет треба да започне на 1 јануари.

Полскиот премиер Матеуш Моравиецки минатата недела се закани исто така со вето.

Прашањето е дали Полска ќе биде предмет на политичко и институционализирано робување, рече во понеделникот полскиот министер за правда Збигњев Зиобро.

Бидејќи ова не е владеење на правото, што е само изговор, но тоа е навистина институционално, политичко ропство, радикално ограничување на суверенитетот, тврди тој.

Лидерите на ЕУ сметаа дека е решен спорот околу буџетот и придружниот стимулативен план на четиридневниот самит во јули.

Високи европски дипломати изјавија дека е малку веројатно другите земји да се согласат на компромис за условот за владеење на правото.

Ќе видиме дали Будимпешта и Варшава бараат гаранции и дали тие се прифатливи, цитираше новинската агенција АФП неименуван дипломат, кој предупреди на „сериозна политичка криза“.

Лидерите на ЕУ требаше да одржат видео-конференција во четвртокот за да разговараат за кризата од коронавирусот. Тие можеби сега се фокусираат на убедување на Полска и Унгарија да го решат буџетскиот застој.