• 16.05.2021 18:19

САРИСА

Прв македонски конзервативен портал

Бројот на починати од коронавирус во Македонија се искачи на 4.556 лица

Во изминатото деноноќие во Македонија како последица од коронавирус починаа 47 лица, а вкупниот број на починати од почетокот на пандемијата де сега се искачи на 4.556 лица.

Во изминатото деноноќие во Македонија како последица од коронавирус починаа 47 лица.

Пријавени се вкупно 47 починати лица: 22 од Скопје (45г, 52г , 57г, 58г, 60г, 61г, 62г, 63г, 63г, 65г, 68г, 68г, 69г, 76г, 77г, 81г, 82г, 82г, 82г, 82г, 83г и 89г), 3 починати лица од Берово (71г, 72г, и 78г), по 2 од Кавадарци (61г, и 82г), Битола (53г и 73г), Прилеп (58г и 78г), Куманово (45г и 66г), Тетово (72г и 78г), Радовиш (60г и 70г), Струга (68г и 92г) и Охрид (49г и 72г) и по 1 лице е пријавено од Велес (83г), Неготино (80г), Штип (83г), Струмица (79г), Кочани (44г) и Кичево (70г). Од починатите пациенти, три лица се починати во домашни услови, а останатите 44 лица во болнички услови.

*Од нив 15 лица се починати во тек на март месец во една приватна клиника, а истите се пријавени денеска.С

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 148.618, бројката на оздравени пациенти е 125.593, на починати е 4.556, а бројот на активни случаи изнесува 18.469.