• 30.07.2021 07:53

САРИСА

Прв македонски конзервативен портал

Ворен Бафет конечно се приклучи на ексклузивниот клуб вреден 100 милијарди долари

Ворен Бафет конечно се приклучи на ексклузивниот клуб вреден 100 милијарди долари во кој се припаѓаат Елон Маск, Џеф Безос и Бил Гејтс.

90-годишниот Бафет е претседател на инвестициската фирма „Бркшир Хатавеј“, која бележи раст на своите акции на рекордно ниво оваа година. Во средата, неговата нето богатство за прв пат се искачи над 100 милијарди УСД.

Сметан за најуспешен инвеститор во светот, Бафет подари милијарди од своето богатство во добротворни цели. И покрај тоа што Бафет со децении беше терен на врвот на светската ранг-листа на богатства, неговото лично богатство досега не надмина 100 милијарди долари. Една од причините се неговите големи добротворни донации – тој донирал повеќе од 37 милијарди долари во акциите на Беркшир Хатавеј од 2006 година.

Бафет е коосновач на Giving Pledge, кампања за поттикнување на филантропија на милијардери. Мекензи Скот, поранешна сопруга на основачот на Амазон, Џеф Безос, исто така се приклучи кон акцијата и даде повеќе од 4 милијарди долари од своето богатство за само четири месеци минатата година.

Покрај Маск, Безос, Бафет и Гејтс, петтиот член на ексклузивната група е Бернард Арно претседателот и извршен директор на ЛВМХ (Луи Витон Моет Хенеси), а коосновачот на Фејсбук Марк Цукербург штотуку излезе од ексклузивните редови, според списокот на милијардери во реално време на Форбс.

Нето-имотот на Бафет доаѓа од поседувањето на околу една шестина од Беркшир Хатавеј, компанија вредна околу 600 милијарди долари каде цената на една акција е околу 400.000 УСД. Беркшир Хатавеј беше неуспешна текстилна компанија пред Бафет да ја преземе контролата над неа во 1965 година. Таа сега поседува повеќе од 90 бизниси.