• 16.05.2021 18:46

САРИСА

Прв македонски конзервативен портал

Голема воена вежба на Русија на Крим, вклучени повеќе од 10 илјади војници

Русија денеска почна големи воени вежби на Крим под личен надзор на рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу.

Повеќе од 10.000 војници и повеќе од 40 воени бродови ќе учествуваат во воени вежби, јавија руските медиуми.

„За време на активната фаза, трупите вежбаат лансирање и одбивање ракети и воздушни напади, користејќи беспилотни летала и крстосувачки ракети, а исто така се борат со тоа оружје од бојно поле и ги користат можностите на бродското ПВО“, се вели во соопштението на Министерството за одбрана.

Официјалниот Кремљ денеска соопшти дека претседателот Владимир Путин е запознаен со поканата на украинскиот претседател Владимир Зеленски да се состане и да разговара за кризата.