• 30.07.2021 16:00

САРИСА

Прв македонски конзервативен портал

Грција и Франција склучија договор вреден 3 милијарди долари за борбените авиони „Рафале“

Грчкиот и францускиот министер за одбрана во Атина вчера беа сведоци на потпишувањето на договорот за купување на 18 борбени авиони „Рафале“, откако грчките парламентарци го одобрија договорот од 2,5 милијарди евра (3,04 милијарди долари) на почетокот на овој месец.

Никос Панагиотопулос и неговиот француски колега, Флоренс Парли, беа сведоци додека Теодорос Лагиос, генералниот директор за вооружување и инвестиции во грчкото Министерство за одбрана и Ерик Трапиер, претседател и извршен директор на Дасо Авијација, производител на авиони, го потпишаа договорот за 12 користени авиони, кои ќе бидат извадени од пописот на француските воздухопловни сили, како и шест нови. Договорот, исто така вклучува вооружување и муниција за авионот. Потпишан е и втор договор за логистичка поддршка на леталото.

Говорејќи по церемонијата на потпишување, Парли забележа колку е задоволна што Грција направи „решителен европски избор“ со тоа што се определи за авион од француско производство, со што стана првиот европски клиент за извоз на Дасо. Шест од половните авиони ќе бидат испорачани по стапка од еден месечно почнувајќи од јули годинава, со шест нови авиони испорачани во пролетта 2022 година и последните шест користени авиони испорачани на почетокот на 2023 година. Договорот за логистичка поддршка ќе ги поддржува грчките „Рафале“ четири и пол години, „одржувајќи ја достапноста на опрема и системи на највисоко ниво“, се вели во соопштението на Дасо Авијација.