• 21.04.2021 09:42

САРИСА

Прв македонски конзервативен портал

Инаугурација на Бајден: Како безбедносните закани и Ковид-19 ја менуваат церемонијата

BySarissa Editor

Jan 19, 2021

Новоизбраниот претседател Џо Бајден ќе положи заклетва на функцијата во среда на пладне на церемонијата во американскиот главен град Вашингтон.

На некој начин, инаугурацијата ќе биде слична на претходната – Бајден ќе положи заклетва на скалите на Капитол и потоа ќе тргне кон Белата куќа. Но, поради демонстрациите што се случија само две недели откако приврзаниците на претседателот Доналд Трамп упаднаа во Капитол – и меѓу глобална пандемија – ќе има неколку разлики.

Инаугурациите се назначени како „Национален специјален настан за безбедност“, што значи дека Тајната Служба на САД има целосна команда, но овој пат тие ќе бидат поддржани од мешавити  сили, како полицијата на Вашингтон ДС и Националната гарда.

Националните гардисти започнаа да пристигнуваат во Капитол минатата недела и на крајот се очекува околу 25.000 да бидат вклучени во безбедносните напори. За споредба, за инаугурацијата на Трамп во 2017 година имаше 8.000 гардисти. Пентагон даде одобрение некои од тие трупи да бидат вооружени, при што многумина со пиштоли или полуавтоматски пушки. Една од главните улоги на тој персонал ќе биде екипирање на десетици блокади на патиштата низ центарот на градот, вклучително и на неколку клучни мостови што ја преминуваат реката Потомак.

Пристапот ќе биде внимателно заштитен, со тоа што само жителите или вработени ќе имаат дозвола да се движат во „зелената зона“, додека „црвената зона“ ќе биде ограничена само за овластени возила. Затворени ќе бидат и повеќе од десетина метро станици.

Бидејќи демонстрантите про-Трамп се очекува да се обидат да пристигнат во градот од целата земја, авио компаниите воведоа и посебни безбедносни мерки. Амтрак, американската железничка компанија, исто така, рече дека ги ограничува своите услуги во регионот и зголемен број на полицајци во нејзините возови и станици. Бајден, редовен патник на Амтрак, се надеваше дека ќе допатува со воз од неговиот роден град Вилмингтон, Делавер до Вашингтон, но ги смени плановите заради безбедносните проблеми.