• 16.05.2021 20:21

САРИСА

Прв македонски конзервативен портал

Инспектори извршиле рација во домот и канцеларијата на Руди Џулијани

ФБИ изврши претреси во домот и канцеларијата на Руди Џулијани, кој беше личен адвокат на претседателот Доналд Трамп. Рацијата е дел од истрагата за зделките на Џулијани со Украина. Неговиот адвокат вели дека тој негира дека го прекршил законот. Пребарувањата се случиле во средата во станот на поранешниот градоначалник на Њујорк во Горна Источна Страна, како и во неговата канцеларија на Парк Авенија. Запленети се неколку електронски уреди кои му припаѓале на 76-годишникот Џулијани, пишува Њујорк тајмс.

Пред претседателските избори во 2020 година, Џулијани го водеше тимот кој се обиде да најдат инкриминирачки информации за демократскиот кандидат Џо Бајден и неговиот син Хантер во Украина. Г-дин Бајден победи на изборите и тој и неговиот син негираа какво било прекршување на законите.

Потерниците вклучуваат тврдење дека Џулијани не успеал да се регистрира како странски агент. Законот за регистрација на странски агенти бара луѓето да го известат Стејт департментот ако тие дејствуваат како странски агент во име на друга нација. Адвокатот на Џулијани, Роберт Костело, ги нарече претресите „легално насилство“. „Ова е тотално непотребно“, изјави Костело за Фокс њуз, додавајќи дека претресот бил спроведен со цел „да изгледа како неговиот клиент да е некаков криминалец“. Тој додаде дека рациите произлегуваат од „наводен инцидент на нерегистрација како странски агент“.

Џулијани претходно ја нарече истрагата „чист политички прогон“.

Наредбата за претрес во средата не подразбира криминал од страна на Џулијани, но тоа сигнализира засилување на случајот против поранешниот Градоначалник. Инспекторите досега објавија неколку детали за случајот и останува непознато дали републиканецот на крајот ќе се соочи со било какви обвиненија. Налогот за претрес го има потпишано федерален судија, а налозите против адвокати како што е Џулијани, бараат овластување од високи службеници во Министерството за правда.