• 27.07.2021 08:41

САРИСА

Прв македонски конзервативен портал

Иран тестира самоуништувачки беспилотни летала кои изгледаат слично на оние што беа користени во саудиските напади

Иранската паравоена револуционерна гарда спроведе вежба во петокот со која се видоа дронови-самоубијци кои паѓаат на цели и експлодираат – авиони во форма на триаголник кои многу личат на оние што беа користени во нападот во Саудиска Арабија во 2019 година, при што привремено се намали производството на нафта на кралството за половина.

Иран долго време негираше дека го започнал нападот врз местата Абкаик и Кураис. Јеменските бунтовници Хути поддржани од Иран првично го тврдат нападот.

Сепак, експертите на Соединетите Држави, Саудиска Арабија и ОН сметаат дека беспилотните летала биле ирански, најверојатно лансирани во ескалацијата на серија инциденти кои произлегуваат од едностраното повлекување на претседателот Доналд Трамп од нуклеарниот договор на Техеран со светските сили.

Одлуката на гардата да ги користи беспилотните летала во петокот заедно со серија ракетни вежби доаѓа кога Иран се обидува да изврши притисок врз избраниот претседател Бајден во врска со нуклеарниот договор, за кој, тој изјави дека Америка може повторно да влезе.

Техеран неодамна заплени јужнокорејски танкер за нафта и започна да збогатува ураниум се повеќе, бидејќи САД испратија бомбардери Б-52, носачот на авиони „Нимиц“ и нуклеарна подморница во регионот при крајот на последните денови на Трамп како претседател.

„Нуклеарното прашање најверојатно ќе биде првиот тест за надворешна политика на администрацијата на Бајден“, напиша Сајмон Хендерсон, аналитичар во Институтот за блискоисточна политика во Вашингтон. „На крајот на краиштата, Соединетите Држави ја држат најдобрата рака, но Иран сепак може да биде во можност да ја игра играта добро, дури и со слаба рака“.