• 25.06.2021 14:44

САРИСА

Прв македонски конзервативен портал

Кој е Вилијам Бернс, идниот шеф на ЦИА?

ByJane Jancheski

Jan 16, 2021

Идниот шеф на ЦИА, Вилијам Бернс, совршено се вклопува во визијата на новата влада во Вашингтон дека САД мора прво да се обноват, закрепнат и економски, и социјално, и политички, и демократски, за потоа да можат да го вратат водечкото влијание и улога во светот, но и натаму остануваат непознаниците за суштината на новото сојузништво со Европа. Ова го оценува европскиот аналитички центар на „Маршаловиот фонд“ и други политички коментатори и медиуми кои очекуваат „враќање на довербата“ и подобрување на односите меѓу Вашингтон и Европската унија.

Тие наведуваат дека некои од ставовите на Бернс се јасни, како што е верувањето дека „во време кога светскиот поредок се распаѓа, САД мора да размислат и да ја обноват својата улога во светот“.

Но, тие, исто така, се прашуваат дали, покрај климатските промени, демократските вредности, дигитализацијата, може да има позначајно решение на трговските несогласувања или разбирање на новата влада од другата страна на Атлантикот исто така за градење на европски стратешки суверенитет, зајакнување на европската одбрана и за клучните не секогаш постојани ставови во надворешната политика, во кои е вклучен и Балканот.

Засега не е јасно, се наведува, дали неизбежниот силен пресврт на новата американска администрација кон горливите економски, социјални и епидемиски проблеми со коронавируси, како и екстремната поделба на американското општество, ќе влијаат врз односите со Европа, забележува британскиот институт „Оксфорд аналитикс“.

Затоа во ЕУ на голем интерес наиде изборот на клучните луѓе, вклучувајќи го и Бернс за нов шеф на ЦИА, во тимот на новоизбраниот американски претседател Џозеф Бајден.

Првите проценки се дека и Бернс припаѓа на кадрите од времето на американскиот претседател Барак Обама. Тој, исто така, е долгогодишен, многу искусен висок дипломат, кој првенствено треба да ги обнови врските меѓу ЦИА и Белата куќа, сериозно нарушени за време на владеењето на претседателот во заминување Доналд Трамп и да ја врати соработката со Конгресот, Стејт департментот и Пентагон.

„Бернс е суптилен познавач на разузнавачката работа“, се истакнува во коментарите.

Тој,  меѓу другото, беше заменик-шеф на Стејт департментот, тесно соработуваше со шефот на ЦИА, Џорџ Тенет, беше американски амбасадор во Москва и Јордан, зборува руски, арапски и француски јазик.

Притоа аналитичарите на ум ги имале и неодамнешните ставови и стратешкото гледиште на Бернс за домашната политичка ситуација во САД и дека „улогата на Америка во светот се намали“, додека „живееме во време кое, во смисла на кревкост и геополитички и технолошки превирања кои наликуваат на ерата пред Првата светска војна која доведе до две глобални војни, се додека државниците конечно не го сфатија обемот на сите предизвици “.

Како и за идниот шеф на Стејт департментот, Тони Блинкен, и за советникот за национална безбедност, Џек Саливан, така и за Барнс главниот ривал е Кина „чиј подем не можеме да го зауздаме“, а со Русија мора да одиме да го зачуваме договорот за нуклеарно оружје.

-Европа е фатена во клешта од агресивната Кина, Русија која сака да го поврати влијанието, Америка што талка, и дефектите во сопствената европска политичка машина, во која„ Брегзит е исто така многу загрижувачки“, рече Барнс.

Како што наведува, „односите меѓу двете страни на Атлантикот тонат се подлабоко во кал: САД гледаат на Европа на начќин што бараат од неа да стори повеќе и да каже помалку, додека Европа стравува дека ќе стане трева на која се борат слоновите на големите сили“.

Идниот шеф на американската разузнавачка служба посочува дека „додека триумфализмот на глобализацијата е далеку зад нас, општествата се борат со растечките нееднаквости и меркантилистичките инстинкти и движења“.

-Демократијата се повлекува повеќе од една деценија, предупреди Бернс.

Тој нагласува дека американската надворешна политика мора да добие поддршка од внатрешната обнова – демократска, економска, социјална и посочува дека „благосостојбата на американската средна класа порано беше движечка сила на нашата надворешна политика“.

-Во Америка треба да го поттикнеме економскиот раст што ќе го намали јазот во приходите и здравствената заштита. Од суштинско значење е потребите на американските работници да имаат предност пред корпоративниот профит. Властите мора да сторат многу повеќе за да се осигурат дека трговијата и инвестициите ги исполнуваат овие барања, заклучува идниот шеф на ЦИА.