• 25.06.2021 08:58

САРИСА

Прв македонски конзервативен портал

Москва и Вашингтон во контакт поради кибер нападот во компанијата „JBS“

Москва и Вашингтон се во контакт во врска со кибер нападот врз најголемиот производител на месо во светот, компанијата „ЈБС“, изјави денеска заменик шефот на руската дипломатија, Сергеј Рјабков.

-Стејт департментот и нашата амбасада во Вашингтон имаа разговор. Американската администрација е во контакт со руската Влада во врска со кибер нападот, како што вчера изјави заменик портпаролот на Белата куќа, Керин Жан-Пјер, изјави високиот руски функционер, пренесен од Тасс.

Бразилската компанија „ЈБС СА“ во неделата соопшти дека нејзините филијали во Австралија и Северна Америка биле цел на напад на организиран кибер-напад врз нивните информативни системи.

Прес-службата на Белата куќа вчера соопшти дека „ЈБС“ ја информирала американската Влада за кибер нападот и барањето за откуп од криминалната организација што наводно се наоѓа во Русија.

Американската администрација соопшти дека е во контакт со руските власти во врска со кибер-нападот.

Претседателот и извршен директор на „JBS USA“, Андре Ногера, изјави дека експертите на нивната компанија постигнале значителен напредок во борбата против кибер-нападите и дека од денеска повеќето фабрики ќе продолжат со нормална работа.