• 16.05.2021 19:47

САРИСА

Прв македонски конзервативен портал

Одлагањето на дебатата за Западен Балкан во ЕУ е само поради форматот

Висок дипломатски извор во ЕУ денеска на брифинг со новинарите во Брисел увери дека одлуката да се одложи дебатата за западниот Балкан на претстојниот Совет за надворешни работи е исклучиво поради тоа што средбата не е физичка, јави дописничката на МИА од Брисел.

-Одлуката да ја одложиме дебатата за Западен Балкан за мај е апсолутно, директно и стопроцентно поврзана со промената на природата на Советот за надворешни работи, од физичка на видеоконференција, а за Западен Балкан сметаме дека заслужува искрена и отворена дискусија, најверојатно со интервенција од господинот Лајчак, изјави дипломатот на средбата со новинарите.

Од почетокот на годинава се одлага дебатата за Западен Балкан и покрај тоа што излегоа загрижувачки шпекулации околу можни стратегии за поделба на земји од регионот како што е случај со наводниот нон-пејпер од Словенија.

Дипломатот објасни дека за високиот претставник за надворешни работи, Жосеп Борел, Западен Балкан е меѓу највисоките приоритети и земјите членки имаат потреба да разговараат очи во очи за регионот.

-Ќе имаме потреба да разговараме за Босна, Косово, проширувањето, ќе биде екстремно важно, затоа е одложено, треба да се збори лично, ќе има добра дебата во мај, Западен Балкан најверојатно ќе биде и првата точка на дискусија, ситуацијата во регионот се одвива во разни насоки и не се многу позитивни, така што потребна ни е добра дискусија, изјави овој висок дипломат на ЕУ.