• 04.08.2021 10:25

САРИСА

Прв македонски конзервативен портал

Почина претседателот на Танзанија, Џон Магуфули

Претседателот на Танзанија, Џон Магуфули почина на 61 година, објави Потпретседателката на земјата. Тој почина во средата од срцеви компликации во болница во Дар ес Салам, рече Самија Сулуху Хасан во обраќањето на државната телевизија. „Со длабоко жалење ве известувам дека денес го загубивме нашиот храбар водач, претседателот на Република Танзанија, Џон Помбе Магуфули“, рече потпретседателката Хасан во соопштението. Таа рече дека ќе има 14 дена национална жалост и знамињата ќе се веат на половина копје. Според уставот на Танзанија, Хасан ќе положи заклетва за нова Претседателка во рок од 24 часа и треба да го одслужи на остатокот од петгодишниот тим на Магуфули, кој започна минатата година.

Магуфули не се појавувил во јавноста повеќе од две недели, а поради тоа кружеа гласини за неговото нарушено здравје. Опозиционите политичари минатата недела изјавија дека бил заразен од Ковид-19, но таа информација не е официјално потврдена. Но, опозицискиот лидер Тунду Лису за Би-Би-Си изјави дека неговите извори му рекле дека Магуфули се лекувал во болница поради коронавирус во Кенија. Магуфули последен пат беше виден во јавноста на 27 февруари, но премиерот Касим Мајалива минатата недела инсистираше на тоа дека претседателот е „здрав и работи напорно“.

Магуфули беше еден од најистакнатите африкански скептици за коронавирусот и повика на молитви и терапија со пареа и билки како начин на справување со вирусот. Магуфули во јуни минатата година ја прогласи Танзанија за „слободна Ковид-19“. Тој се потсмеваше на ефикасноста на маските, изрази сомнеж во тестирањето и ги исмеваше соседните земји кои воведоа здравствени мерки за спречување на вирусот. Танзанија нема објавено детали за заболени од Ковид-19 од мај 2020, а владата одби да купи вакцини.

Во моментов се води енергична дебата за неговата политичка програма и дали неговиот наследник треба да продолжи во ист или да го смени правецот. Но, оваа дебата е актуелна на целиот континентот, каде поддршката за демократијата останува се посилна, но луѓето се повеќе се разочаруваат од неуспехот да се испорачаат политичките ветувања. Иако значителен број Африканци претпочитаат воден лидер од акција како Магуфули, тие подеднакво сакаат лидери кои чесно управуваат и влада што ги почитува законите и не крие информации за здравјето на нивниот државен лидер.

Иронично е што пандемијата која Магуфули строго ја негираше, го претвори неговото претседателство во претпазлива приказна за регионот и континентот.

Магуфули беше избран за Претседател на 56 години во октомври 2015 година. Тој беше избран за втор мандат минатата година на оспорени избори. Тој беше поздравен за неговиот антикорупциски став за време на неговиот мандат, но исто така беше обвинет за сузбивање на неистомисленици и ограничување на одредени слободи и права. Неговите критичари се согласуваат дека Магуфули придонел за развојот на Танзанија. Инвестираше во капитални инфраструктурни зафати како железничка пруга со стандардна мера за поврзување на земјата со соседите, големи автопати и автобуски систем во Дар ес Салам, најголемиот трговскиот град. Тој исто така го зголеми производството на електрична енергија, намалувајќи ја потребата од чести рестрикции на струја.

Но, неговиот пристап кон Ковид-19 според многу аналитичари ќе го дефинира неговото наследство. Во Танзанија има малку тестирања и не се прават планови за вакцинација на населението, оставајќи ја земјата ќор сокак.