• 22.04.2021 00:24

САРИСА

Прв македонски конзервативен портал

Пуч во Мјанмар: Полицијата пука со гумени куршуми додека демонстрантите и пркосат на забраната за групирање

BySarissa Editor

Feb 9, 2021

Полицијата во Мјанмар пукала со гумени куршуми за време на демонстрациите во главниот град Неј Пиј Тау, додека луѓето им пркосат на обидите да се стави крај на повеќедневните протести.

Пред употребата на гумени куршуми, водени топови биле користени за растерување на демонстрантите, кои бараат да се врати демократијата по државниот удар со кој беше отстранета избраната влада. Војската воведе забрани за големи јавни собири и воведе ноќен полициски час во некои градови. Но, протестите продолжија во повеќе градови четврти ден по ред.

Воениот лидер Мин Аунг Хлаинг во понеделникот предупреди дека никој не е над законот, иако тој не упати директна закана за демонстрантите. Преносот на бурманската државна телевизија по неговиот говор рече дека „мора да се преземе акција“ против оние што го кршат. Еден жител за новинската агенција АФП изјави дека полицијата првично „истрела предупредувачки истрели кон небото два пати, потоа пукаа [кон демонстрантите] со гумени куршуми“. Толпата претходно го издржа нападот со водени топови и одби да се повлече, според новинската агенција Ројтерс.

„Прекинете ја воената диктатура“, извикуваа луѓето. Според бурманските репортери на Би-Би-Си, на демонстрантите во Неј Пиј Тау им се придружил дури и полицаец. Има и други извештаи за полицајци кои преминувале да учествуваат во демонстрациите, бидејќи демонстрантите ја повикаа полицијата да се приклучи на нивната кауза.

На демонстрациите се приклучуваат наставници, адвокати, банкарски службеници и владини работници собрани и во други градовите низ целата земја.