• 30.07.2021 07:56

САРИСА

Прв македонски конзервативен портал

Русија ќе и помогне на Ерменија доколку конфликтот со Азербејџан се прошири надвор од Нагорно Карабах

Русија би била подготвена да ја пружи „целата неопходна помош“ за договор со партнерот Ерменија, ако конфликтот Нагорно-Карабах се прошири на ерменска територија, објави руското Министерство за надворешни работи во саботата.

Во текот на ноќта, Ерменија и Азербејџан повторно се обвинија дека гранатираат станбени области на сепаратистичката ерменска енклава Нагорно Карабах – меѓународно призната дека припаѓа на Азербејџан.

Тоа следеше по четвртата обид за прекин на огнот, преговаран во петокот во Женева преку Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ).

На тие шестчасовни разговори, вклучително и министрите за надворешни работи на двете земји, ветија дека нема да бидат насочени кон цивили и дека ќе обезбедат списоци на војници приведени за потенцијална размена.

Рано во саботата, ерменскиот премиер Никол Пашинјан официјално побара од рускиот претседател Владимир Путин „итни консултации“ за безбедносна помош, повторувајќи дека Турција го поддржува Азербејџан.

Русија и Ерменија имаат договор за взаемна помош од 1997 година, со тоа што Русија одржува база во вториот по големина ерменски град Ѓумри.

Властите во Нагорно Карабах соопштија дека гранатирањето во саботата го погоди централниот пазар во Степанакерт, најголемиот град на енклавата. Ерменското Министерство за одбрана соопшти дека неколку цивили биле ранети во Шуши на југот на енклавата.

Министерството за одбрана на Азербејџан ги отфрли и двете обвинувања и соопшти дека азербејџанските региони Тертер, Агдам и Агјабеди биле под артилериски оган.

Месечниот конфликт околу Нагорно Карабах официјално однесе повеќе од 1.200 животи, но се смета дека вистинскиот број на загинати од сите страни е значително поголем.