• 31.07.2021 17:36

САРИСА

Прв македонски конзервативен портал

САД предупредуваат на новата „пролетна офанзива“ на Tалибанците

BySarissa Editor

Mar 8, 2021

Талибанците би можеле да остварат брзи воени придобивки во Авганистан кога ќе се повлечат американски и НАТО трупи, предупреди американскиот државен секретар Ентони Блинкен.

Според договорот меѓу Tалибанците и претходната администрација на Трамп, сите преостанати американски сили треба да ја напуштат земјата до крајот на следниот месец. Но, во писмото до авганистанскиот претседател Ашраф Гани, г-дин Блинкен предупреди на можна нова „пролетна офанзива“. Во јануари, администрацијата на Бајден соопшти дека ќе го разгледа мировниот договор склучен со талибанците за време на претседателството на Доналд Трамп.

Според договорот, преостанатите 10.000 американски сили на НАТО во земјата треба да се повлечат до 1 мај во замена за гаранции за безбедност на Талибанците.

Белата куќа соопшти дека сака да се осигура дека авганистанската милитантна група „ги исполнува своите обврски“, вклучително и намалување на насилството и прекинување на врските со терористите, пред да се повлече. Нивото на насилство во земјата останува високо – со новинари, активисти, политичари и жени судии меѓу убиените во насочени атентати. Во писмото на Блинкен, добиено од Би-Би-Си во неделата, американскиот државен секретар повикува на 90-дневно намалување на насилството во Авганистан и нови меѓународни мировни напори – надгледувани од ООН – за да се помогне во постигнување на „траен и сеопфатен прекин на огнот“. Ова, предупредува, е итно потребно за да се спречи натамошно влошување на безбедносната состојба.

Од ООН ќе биде побарано да свика состанок на министри за надворешни работи и пратеници на регионалните сили, се вели во писмото, додавајќи дека Турција ќе биде место за состанок на високо ниво меѓу талибанците и авганистанската влада.