• 16.05.2021 18:41

САРИСА

Прв македонски конзервативен портал

Северна Кореја и развојот на нуклеарно оружје

Интерконтиненталните балистички ракети се сметаат за најнова технологија кога станува збор за воената моќ, бидејќи тие дозволуваат една земја да користи огромна огнена моќ против друга земја што може да биде на другата страна на планетата. Сепак, единствената вистинска причина да се вложат сили, време и пари во развојот на овој вид проектил е тоа што една земја има можност да користи такво нуклеарно оружје.

Сите интерконтинентални балистички ракети (ICBM) работат на сличен принцип – тие се повеќестепени ракети кои користат цврсто или течно гориво, го вадат оружјето од атмосферата (обично термонуклеарна бомба) што повторно влегува во атмосферата и се активира директно над или директно целта.

Така, Северна Кореја развива функционални интерконтинентални балистички ракети со голем дострел.

Арсеналот на ракети на Северна Кореја еволуираше со децении – од артилериски ракети до интерконтинентални ракети за кои се проценува дека ќе погодат цели во САД или Велика Британија.

Сè започна во 1986 година кога Северна Кореја пушти во употреба нуклеарен реактор со пет мегавати во Јонгбион, кој претходно го градеше седум години со помош на Советскиот Сојуз. Помалку од една деценија подоцна, во 1994 година, Северна Кореја и САД потпишаа договор во кој се наведува дека Северна Кореја ќе го затвори нуклеарниот реактор Јонгбјон, а за возврат, ќе бидат изградени два нуклеарни реактори за производство на електрична енергија.

Во раните 2000-ти, Северна Кореја стана поактивна кога станува збор за развој на нуклеарно оружје. Една од причините за тоа може да биде тоа што Соединетите Држави ја суспендираа одлуката за изградба на два нуклеарни реактори за производство на електрична енергија.

Уште во 2003 година, Северна Кореја се повлече од Договорот за нуклеарна експлоатација и само две години подоцна објави дека поседува нуклеарно оружје.

Во 2011 година, тогашниот претседател на Северна Кореја, Ким Јонг-Ил, почина на 69-годишна возраст, а го наследи неговиот син Ким Јонг-Ун, кој и денес владее со Северна Кореја. Под негово владеење, тестирањето на оружје стана далеку почесто. Веќе во април 2012 година беше лансирана ракета од Тонгчан-ри, сепак, според јужнокорејските власти, таа ракета се распадна и падна во океанот набргу по експлозијата.

Сепак, тоа не ја спречи Северна Кореја да лансира ракета со долг дострел само неколку месеци подоцна, во декември 2012 година, која меѓународната заедница ја окарактеризира како прикриен тест на балистичка ракета и силно го осуди потегот на Северна Кореја. Но, дури и тоа не ја спречи Ким Јонг-Ун да го спроведе третиот и најголемиот атомски тест во историјата на Северна Кореја на почетокот на следната година, со кој и беа воведени дополнителни санкции од страна на Обединетите нации, Северна Кореја изјави дека успешно го тестирала лансирањето на ракетата од подморница и дека се постигнати очекуваните резултати. Сепак, многу експерти не се согласија со изјавата на Северна Кореја и беа длабоко убедени дека вежбата е далеку под очекуваното ниво и дека дострелот и успехот на ракетата се далеку помалку од наведените.

Уште на 11 декември, националните медиуми објавија дека Северна Кореја развила водородна бомба, а веќе на 6 јануари 2016 година, тие објавија дека активирале хидрогенска бомба, што се смета за четврта нуклеарна проба. Водородната бомба се напојува со нуклеарна фузија на водородни изотопи, што ја прави далеку помоќна од „обичната“ атомска бомба бидејќи нејзината енергија доаѓа од плутониум и ураниум. На почетокот на оваа година, активноста на Ким Јонг-ун и Северна Кореја започна да расте. Така, на вториот ден по влегувањето во новата година, тој изјави дека Северна Кореја ќе тестира ракета што ќе има дострел до САД.

Уште во мај годинава, Северна Кореја истрела ракета во јапонските води. По неколку „мирни“ месеци во Северна Кореја, Ким Јонг-Ун продолжува да развива и тестира нуклеарни бомби, а на почетокот на јули, Пјонгјанг соопшти дека го извршил првиот успешен тест за интерконтинентална балистичка ракета (ICBM). Се наведува дека проектилот наречен Хуасонг-14 (Хвасонг-14) може да погоди која било точка на планетата Земја. Првичните проценки на САД беа дека опсегот на овој проектил е помал, но многу американски експерти се согласија дека тој сигурно може да ја погоди Алјаска. Сега, нивните проценки се променија и зголемија, така што има бројни мислења дека Хуасонг-14 може да стигне до Њујорк. За помалку од еден месец, на 24 јули, Северна Кореја спроведе уште еден тест ICBM, каде што проектилот достигна надморска височина од околу 3.000 км, и експлодираше во морето недалеку од Јапонија. Тоа беше капка во кофата, па Јапонија реши да воведе дополнителни санкции за Северна Кореја.

Тие санкции не ја спречија Северна Кореја да тестира друга бомба во близина на Јапонија на 3 септември – беше лансирана од Пјонгјанг, преку Хокаидо директно во Тихиот океан. Се претпоставува дека неговиот опсег бил околу 3700 км, а уништувањето било 3 пати поголемо од оној што паднал на Хирошима во 1945 година. Покрај Јапонија, земјите што воведоа санкции за Северна Кореја се: Русија (ги запреа сите финансиски трансакции со Северна Кореја од територијата на Русија), САД, Исланд, Јужна Кореја, Тајланд, Кина (досега тие воведоа само делумни санкции, бидејќи „обичните“ луѓе нема да бидат повредени бидејќи трговијата меѓу двете земји беше многу развиена), Ерменија, Молдавија, Србија, Црна Гора, Босна и Херцеговина, Македонија, Швајцарија (исто така воведе финансиски санкции и забрани извоз на 25 луксузни предмети до Северна Кореја, вклучително и часовници и вина), Норвешка, Катар и членките на Европската унија.

Интересно е што голем број земји произволно воведоа санкции кон Северна Кореја, со надеж дека финансиските ограничувања ќе ја ослабнат и ќе спречат понатамошен развој на нуклеарно оружје, но има и такви земји каде јужнокорејскиот претседател мораше да изврши притисок, како што е Уганда , Кенија и Етиопија, со цел тие јавно да се спротивстават на нуклеарното тестирање. Коментарот на Северна Кореја за сите ограничувања и санкции што им ги наметнаа скоро сите земји во светот е „без оглед колку е силен притисокот, тој едноставно не влијае на нас“. Тензиите на Корејскиот полуостров растат, а базите на Северна Кореја, Јужна Кореја и САД се премногу блиски. Дали санкциите ќе успеат да ја принудат Северна Кореја да го предаде нуклеарното оружје и да престане да го развива и произведува? Дали меѓународната заедница ќе успее во намерата да се откаже од нуклеарно оружје на Северна Кореја? Мирот на Земјата го бара тоа. Но, дали ќе биде можно тоа да се реши мирно и преку разговор, или сепак ќе биде потребно да се преземат некои драстични мерки?