• 31.07.2021 17:23

САРИСА

Прв македонски конзервативен портал

Твитер го замрзна профилот на претставничката Грин за „повеќе повреди“

BySarissa Editor

Jan 18, 2021

Твитер во неделата  и го замрзна профилот на републиканската претставничка Марџори Тејлор Грин поради „повеќекратни прекршувања“ на однесување на платформата за социјални медиуми.

Ројтерс објави дека Грин влегла во расправија со изборен службеник од Џорџија.

Портпарол на Твитер изјави дека профилот на Грин „е привремено заклучен поради повеќе повреди на политика за граѓански интегритет“. Од канцеларијата на Грин нема  одговор на изјавата. Потегот да се замрзне профилот на Грин доаѓа во време кога Твитер се соочува со обвинувања за цензура на републиканци.

Десничарскиот герила портал, Проект Веритас, минатиот четврток објави клип од „инсајдерски свиркач“ на Твитер, кој тајно ги снимал забелешките на извршниот директор Џек Дорси пред вработените. „Знаеме дека сме фокусирани на една сметка во моментов, но ова ќе биде многу поголемо од само една сметка и ќе трае многу подолго отколку само еден ден, оваа недела и следните неколку недели, и ќе продолжиме и по инаугурацијата “, рече Дорси.

Многу републиканци го видоа тој коментар како предзнак за тоа што следува. Грин минатата недела објави дека ќе поднесе статии за импичмент против избраниот претседател Џо Бајден еден ден по инаугурацијата. Таа рече дека нејзината мотивација е да застане во одбрана на 75 милиони Американци кои се „заситени од неактивност“ во владата.