• 03.08.2021 18:59

САРИСА

Прв македонски конзервативен портал

Туск се повлекува од функцијата претседател на Европската народна партија

Bysrs-editor

Jul 5, 2021

Поранешниот претседател на Европскиот совет Доналд Туск ќе ја напушти функцијата претседател на Европската народна партија (ЕПП), ден по објавувањето дека ќе се врати во полската внатрешна политика како лидер на најголемата опозициска партија. Туск, кој се врати на позицијата лидер на либералната партија Граѓанска платформа (ПО), чиј коосновач е тој, е претседател на Европската народна партија од 2019 година, пренесува Ројтерс.

Тој рече дека разговорите за неговиот наследник на чело на ЕПП ќе започнат на есен. „Се разбира, дејка можам официјално да бидам на чело на партијата и на Европската народна партија, која обединува многу европски партии“, рече Туск пред новинарите, додавајќи дека неговата намера е целосно да се вклучи во внатрешните работи на Полска.