• 04.08.2021 10:15

САРИСА

Прв македонски конзервативен портал

Украина ја обвини Русија за масовни хакерски напади

Украина денеска обвини неименувани руски интернет мрежи за масовни напади врз украински страници за безбедност и одбрана, но не откриваат каква е штетата или кој стои зад нападот.

Во соопштението на украинскиот Совет за национална безбедност и одбрана не се открива кој стои зад новите напади, ниту какви биле нејзините последици за кибер безбедноста на Украина.

Киев претходно ја обвинил Москва за контрола на големи сајбер напади како дел од „хибридната војна“ против Украина, која Русија ја отфрла.

Нападите започнале на 18 февруари и биле насочени кон украинските безбедносни агенции, Советот и други државни институции и стратешки компании, се вели во соопштението.

„Откриено е дека изворите на овие координирани напади припаѓаат на одредени руски мрежи“, соопштил Советот.

На страниците се загрозени таканаречените ДДОС напади кои насочуваат голема количина на интернет сообраќај за да го забават или оневозможат функционирањето на мрежните платформи.

Непријателството меѓу двете земји трае од руската анексија на Крим во 2014 година и околу наводната руска поддршка на проруските сили во источна Украина во конфликтите што однесоа 14.000 животи.

Украинската војска неделава објави дека петмина нејзини припадници биле убиени овој месец, и покрај примирјето со сепаратистите.

Денеска пријавиле дека е убиен уште еден војник, кој загинал од антитенковска граната.

We do NOT intend for the information presented through our articles to replace the medical relationship with a qualified physician, nor does it represent specialized advice. cialis online Advertising Disclosure.