• 16.05.2021 19:32

САРИСА

Прв македонски конзервативен портал

(ФОТО+ВИДЕО) Геј, лезбејки, трансексуалност: Како МРТВ ги едуцира младите во ударен термин?

Bysrs-editor

Apr 21, 2021

Вчера во ударен термин на Македонската Радио Телевизија во емисијата за млади можевме да забележиме како се зборува за термините: геј, лезбејки и трансексуалност.

Вчера на Македонската радиотелевизија во емисијата за млади „Моја сторија“ се зборуваше за ЛГБТИ заедницата, каде гостуваа Ивана Костовска – социјален работник во Сигурна куќа и Скопски квир центар, Давид Тасевски – психолог, програмски директор на Субверзивен фронт, Лила Милиќ – активистка за правата на трансродовите лица и сексуалните работници и Кочо Андоновски – програмски директор на ЛГБТИ Центар за поддршка.

Во најавата за самата емисија, направена е и анкета помеѓу младите во Охрид, кои одговараат на прашања за љубовта помеѓу две лица од ист пол, а промо видеото кое постојано одеше на МТВ и се споделуваше на социјалните мрежи, завршува со изјавата на младо момче кое вели „Сакам да го сакам својот дечко во јавноста без некој да ме нападне. Предмалку тоа беше отстрането од страницата МРТ1 Промо на „Фејсбук“ откако собра многу негативни коментари од граѓаните.

Скриншотови и видеа од емисијата денеска ги преплавија социјалните мрежи. Јавноста е запрестена што вакви содржини се пласираат во ударен термин во емисија наменета за малолетни лица.

https://www.facebook.com/watch/?v=832823037589799