• 30.07.2021 15:05

САРИСА

Прв македонски конзервативен портал

Џорџ Шулц покажа дека надворешната политика на САД е најсилна кога се комбинираат реализмот и човековите права

BySarissa Editor

Feb 17, 2021

Реализмот во надворешната политика рефлектира неуреден, опасен свет каде премалку може да се дестилира во јасни морални апсолути, а со тоа националниот интерес има предност пред универзалните вредности. Како и да е, светот опустошен од војна, миграција, бегалски прилив и барање достоинство преку етнички, религиозни и расни линии бара морално одржлива надворешна политика, вкоренета во идеализмот. Сепак, реализмот и идеализмот можат да работат заедно. Американската дипломатска традиција во најдобар случај користела хуманитаризам како надополнување на политиката на моќ; не како противник на тоа. Сето ова има длабоки последици врз нашето големо натпреварување во моќта со Кина и Русија денес, и за тоа како Администрацијата на Бајден ќе се справи со тоа.

Некои од најмрачните денови на Студената војна – управувани од реалнополитички пресметки на моќта – исто така беа преполнети со грижи за човековите права на највисоките официјални нивоа. Тоа беше она што го дефинираше американскиот бренд и го разликуваше од оној на Советите. Бирото за бегалци на Стејт департментот ги имаше своите почетоци под претседателот Џими Картер, кога комунистичките преземања во Виетнам и Камбоџа доведоа до хуманитарна катаклизма, бидејќи милиони луѓе од тие земји завршија во Тајланд. Претседателот Роналд Реган го презема факелот на Картер, заедно со државниот секретар на Реган, покојниот Џорџ Шулц, кој почина на 7 февруари оваа година, непречено комбинирајќи го тврдиот реализам со хуманитаризмот, особено низ цела Африка. Знам затоа што бев таму како известувач за „Атлантик“.

Стејт департментот на Шулц ги обелодени масовните убиства на режимот на Уганда во 1984 за и изгладнување на над 100,000 цивили во регионот „Триаголник Луверо“, што помогна да дојде подобар режим на власт таму и засилување на влијанието на Америка во Источна Африка. Дипломатскиот тим на Шулц поведе во итна хуманитарна помош за етнички Еритрејци и Тигријци, кои бегаа од максистичката Етиопија, зафатена од глад во 1985 година. Во 1988 година, Шулц не им испрати помош, под доктрината Реган, на антикомунистичките герилци РЕНАМО во Мозамбик, поради нивното брутално кршење на човековите права. Тоа беше клучна пресвртница во завршувањето на граѓанската војна во Мозамбик, која ќе спаси стотици илјади животи и ќе има клучна улога во транзицијата кон пост-апартхејдот во Јужна Африка.

Дејствата на Шулц беа дел од една поголема приказна. Фактот дека бевме во светски геополитички натпревар со Советскиот Сојуз ни даде личен интерес во ангажман буквално со секоја земја во светот во развој. Својата препознатливост Агенцијата за меѓународен развој на САД (УСАИД), хуманитарна рака на Стејт департментот, ја доби за време на Студената војна, кога имаше интензивни програми за странска помош во десетици земји. Но, тоа беше дело на Џорџ Шулц, таков нехаризматичен и лесно заборавен државен секретар – сепак извонреден водач на организации – кој без напор се приклучи на идеализмот заедно со реализмот во последната и најсуштинската деценија на Студената војна. Соборувањето на комунистичките режими во 1989 година беше кулминација на глобалната стратегија, насловена од процесот на Хелсинки во Европа, која беше вкоренета и во тврдата моќ и во човековите права.

Шулц, како и другите успешни државни секретари, разбра дека надворешната политика на една светска сила претставува хиерархија на потреби и моралното дејствување мора да го заземе своето место во таа хиерархија за да добива постојана јавна поддршка. Оттука специфично потекнува врската помеѓу реализмот и идеализмот. На крајот на краиштата, фактот дека можноста дури постои и за хуманитарна интервенција главно се должи на бруталниот факт за американската воена моќ. Таа моќ – стотици милијарди долари потрошени за носачи на авиони, подморници и борбени авиони – е финансирана од даночни обврзници од причини што ги надминуваат високите принципи: како што се заштита на морските линии на комуникација и балансирање од противниците. Таквата моќ мора прво да се собере за аморални причини пред да може да се искористи за морални причини. На пример, воените бродови и подморници на САД во Средоземното Море беа тие што лансираа крстосувачки ракети во војната на Косово во 1999 година, иако тие платформи не беа изградени и финансирани со хуманитарна цел. Навистина, хуманитарните интервенции во 90-тите години на Балканот, идентификувани со државниот секретар Медлин Олбрајт и дипломатот Ричард Холбрук, беа неразделни од одговорностите за голема моќ на Америка кои наскоро ќе го прошират НАТО до Црното Море во пресрет на победата во Студената војна .

Тензијата помеѓу реализмот и идеализмот е природна за високо ниво на ангажираност во странство, каде кризите се без прекин, сложени и спорни. Сепак, самиот факт дека постојат такви тензии е доказ за морална традиција што ја одделува Америка од авторитарните сили како што се Кина и Русија и нивната еднодимензионална реална политика.

Надворешната политика е надворешно проширување на домашната состојба на една нација, а деморализираната домашна состојба ни го донесе претседателот Доналд Трамп во ноември 2016 година. Но, брендот на Америка за Трамп, првиот неоизолационизам никогаш не можеше да го делегитимира другиот, далеку поинтензивен интернационализам на Шулц, Олбрајт , Холбрук и други. Ова е особено точно во ерата на висока технологија, кога сè помалку можеме да се скриеме од смалувањето, клаустрофобичниот свет, обележан со голема конкуренција на моќ и пандемии. Реализам и идеализам е предодредено во кое рандеву со поширок свет да коегзистираат. Големото ривалство за моќ е реално. Но, исто е и глобалното медиумско опкружување кое засекогаш ги проценува нашите постапки.

Запомнете дека Студената војна заврши со триумф затоа што САД ја добија битката за срце и ум во комунистичка источна Европа. Прогласувањето на воена состојба во Полска во 1981 година беше пораз наместо победа за Советскиот сојуз, бидејќи откри дека по децениско владеење на Комунистичката партија, на најголемиот сателит од источниот блок, сè уште им биле потребни воените и безбедносните служби да го задржат население под контрола. Следуваше падот на комунизмот низ Централна и Источна Европа.

Слично на Хонг Конг, каде безбедносните мерки против Кина дополнително го отуѓија Тајван, дури и додека Кина доживува орвелска репресија. Масивните повреди на човековите права сега се од централно значење за методот на владеење во Пекинг, бидејќи кинеската географија опфаќа субјекти како што се Тибетанците и Ујгурите. Битката за срцата и умовите започна низ цела Велика Кина. За да се добие таа битка, потребна е надворешна политика што ја меша политиката на моќ со пристап управуван од вредности, привлечен за Кинезите и остатокот од народите во светот. Токму таа комбинација ќе обезбеди решавачки предност во однос на противниците на Америка во следните години и децении. За да бидеме духовити, наместо отворено да вбризгуваме идеологија во нашата биполарна борба со Кинезите, треба да ја имплицираме во секојдневниот акцент на човековите права ширум светот.

Реализмот никогаш не умира затоа што станува збор за граници, ограничувања и тешки избори. Идеализмот никогаш не умира, бидејќи уште од еврејскиот пророк Ајзеја и хеленскиот трагичар Еврипид, тој се привлекува на човечкиот дух. Во креативната напнатост помеѓу двете тенденции Америка го наоѓа својот вистински репутациски повик. Тоа беше тајната за победа во Студената војна. Што се однесува до нашата сопствена ера на големи борби за моќ, тоа е делумно прашање на враќање на тивкиот, ненаметлив пример на Џорџ Шулц.

Роберт Каплан

Текстот со интервенции е превземен од TIME

As I web-site possessor I believe the content matter here is rattling wonderful , appreciate it for your hard work. You should keep it up forever. best online casino Best of luck.