• 16.05.2021 07:23

САРИСА

Прв македонски конзервативен портал

Month: November 2020

  • Home
  • Конзервативната идеологија и вредности се главната движечка сила по која треба да се водиме во иднина

Конзервативната идеологија и вредности се главната движечка сила по која треба да се водиме во иднина

Интервју со Тамара Митковска, лидер на Клубот на млади конзервативци во Институтот за конзервативни политики „Сариса“. Вие сте млад студент кој допрва запливува во академските води, која е причината да…

Осум особини на македонскиот стандарден јазик што ги нема во бугарскиот стандарден јазик

Македонскиот и бугарскиот јазик заедно ја сочинуваат источната гранка на јужнословенските јазици и се соседи во јужнословенскиот дијалектен континуум. Тоа значи дека низ дијалектите на овие два јазика може да се…

Се подготвува ли за продажба Скопската жичарница?

Еден од најпрофитабилните објекти во Скопје е Жичарницата од Средно водно до врвот. Пуштена во употреба во 2011 година набрзо стана еден од најупотребуваните и најпопуларните објекти во Скопје. Финансиски…

Кондолиза Рајс – Државен секретар, Советник за национална безбедност, Професорка

Како поддршка за одбележување на деновите против насилството врз жените, денешниот ден го посветуваме на Кондолиза Рајс, пионерка во областа на меѓународните односи и безбедноста. Кондолиза Рајс, (родена на 14…

Започнува меѓународниот форум на креативно културно претприемништво

Унијата на македонските професионални асоцијации во креативните индустрии (УМПАКИ), денеска и утре организира прв Меѓународен форум за креативно културно претприемништво. Станува збор за настан во кој ќе се промовира креативното…

Србија се пишмани: Го протераа црногорскиот амбасадор, па ја повлекоа одлуата

Србија вечерва еднострано ќе ја повлече одлуката за протерување на црногорскиот амбасадор од земјата, изјави премиерката Ана Брнабиќ по состанокот со претседателот Александар Вучиќ и министерот за надворешни работи Никола…

Фаучи смета дека Бајден е претседател и го советува: Затвори ги сите кафулиња веднаш!

Главниот американски имунолог, Ентони Фаучи, денеска апелираше до новоизбраниот претседател Џо Бајден „да ги затвори кафулиња што е можно побрзо, но не и училиштата“. Индипендент, повикувајќи се на изјава што…

Повереник на Орбан: Европа е гасна комора на Џорџ Сорос

Силард Деметер, повереник на унгарсиот премир Виктор Орбан за култура и шеф на Книжевниот музеј Петефи во Будимпешта, на провокативен начин го опиша унгарско-американскиот финансиер Џорџ Сорос и неговото влијание…

Бразил не ја признава победата на Бајден

Зад сцената, странските дипломати открија дека гестот на администрацијата на Трамп, дури и откако дозна дека ги загубил своите домашни избори, го покажа обемот на радикализмот на Белата куќа на…

За стратегијата и политичкиот интелект

Современото политичко дејствување мора да се прилагоди на начините на функционирање на современите општества и интерните динамики на тие општества, со цел да одговори на променливите предизвици кои се поставуваат…