• 02.08.2021 10:28

САРИСА

Прв македонски конзервативен портал

Month: December 2020

  • Home
  • Синдикатот на Полиција во Македонија со реакција до јавноста

Синдикатот на Полиција во Македонија со реакција до јавноста

Синдикат на Полиција во Македонија како еден од преставниците на вработените на Министерството за Внатрешни Работи ја известуваме целата Македонска јавност и сите дипломатски и други претставништва на странски држави…

Кеј Колс Џејмс – Претседателка на Фондацијата Херитиџ, најголемиот конзервативен тинк-тенк во Америка

Како поддршка за деновите против насилството врз жените, за овој ден Ви ја претставувам Кеј Колс Џејмс. Голема републиканка и конзервативка од Соединетите држави и претседателка на Фондацијата Херитиџ. Таа…

Пожарникарите се приклучуваат на писмото на војниците од АРМ: Никој нема мандат да се пазари со виталните интереси на Македонија

По отвореното писмо на припадниците на Армијата на Македонија, денеска со отворено писмо и пожарникарите кои едногласно повикуваат дека никој нема мандат да се пазари со виталните интереси на нашата…

МАКЕДОНСКИ МАНИФЕСТ на МАНУ, МПЦ-ОА и УКИМ во одбрана на идентитет, историјата и јазикот

Со заедничко писмо насловено „Македонски манифест“ се обратија МАНУ, МПЦ-ОА и УКИМ, во кое се бара да се процесот на евроинтеграција да продолжи со меѓусебно почитување и почитување на пправото,…

Девет македонски веледрогерии оствариле вкупен приход од 301,8 милиони евра во 2019 година

Деветте најголеми и најуспешни веледрогерии во земјава лани оствариле вкупен приход од 301,8 милиони евра додека добивката изнесувала 5,9 милиони евра, покажува анализата на „Бизнис мрежа.“ Зегин, Македонија лек и…

Пеги Нунан – писателка, колумнистка, добитник на Пулицерова награда

Како поддршка за деновите против насилството врз жените, за овој ден Ви ја претставуваме Пеги Нунан. Нунан е родена во Бруклин, Њу Јорк, и има дипломирано на универзитетот Ферли Дикинсон.…

Институт за македонски јазик „Крсте Мисирков: Бугарија до 1948-ма ја признава македонската нација и Македонците во Пиринска Македонија

Имајќи ги предвид последните случувања поврзани со можното отворање преговори со ЕУ за членство и со барањата на Бугарија да не се именува нашиот јазик како македонски јазик, туку како…

Нуклеарна криза во Иран: Законот има за цел да го зајакне збогатувањето и да ги блокира инспекторите на ООН

Иран сo новиот закон планира да ги запре инспекциите на ООН на своите нуклеарни локации и да го засили збогатувањето на ураниум доколку истиот биде одобрен од неговиот парламент. Предлог-законот…

Ејми Коуни Барет – Жена со невидeни достигнувања, висок интелект и непопустлива лојалност кон уставот

Како поддршка за деновите против насилството врз жените, за овој ден Ви ја претставувамe Ејми Коуни Барет. Родена е на 26 јануари 1972 година во Њу Орлеанс, Луизијана. Таа е…

Унгарија порачува НАСАМС од „Kongsberg“ and „Raytheon Missiles & Defense“

„Kongsberg“ and „Raytheon Missiles & Defense“ добија договор од 410 милиони евра од Унгарија за Националниот напреден ракетен систем земја-воздух (НАСАМС), што значи дека системот го освои шестиот клиент во…