• 25.06.2021 14:21

САРИСА

Прв македонски конзервативен портал

Month: December 2020

  • Home
  • УКИМ: Обезвреднувањето на идеалите и на жртвите за посебна македонска држава значи поткопување на темелите на државата

УКИМ: Обезвреднувањето на идеалите и на жртвите за посебна македонска држава значи поткопување на темелите на државата

Обезвреднувањето на идеалите и на жртвите за посебна македонска држава би значело и поткопување на темелите на државата, наведува Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во соопштение во кое потсетува дека…

Отворено писмо на припадниците на АРМ до државното раководство: Ни го сменивте името на државата, ни ја зедовте Македонија од униформите, ни ја продавате историјата и хероите…!

Почитувани Претседател, Премиер, Министер за одбрана, Ние, како припадници на АРМ, цениме дека ова писмо треба да почне со заклетвата: „Се колнам дека ќе ги бранам слободата, сувереноста, самостојноста и…

Сведоштво на Рајко Николов, екс амбасадор на Бугарија во СФРЈ (3): Внимателни се кон Грција за македонското малцинство, но мошне остри кон Бугарија!

Пишува: Блаже Миневски Во септември 1978 година, поточно од 25 до 28 септември,  протоколот на Сојузниот секретаријат за надворешни работи на Југосклавија организирал четиридневна посета на Македонија на акредитираните амбсадори…

Сведоштво на Николов (2) – Караманлис до Мијатовиќ во 1980: Прашањето со македонско малцинство во Грција може да се реши само ако исчезне

Ова се дел од спомените на Рајко Николов, амбасадор на Бугарија во Југославија во осумдесетите години на минатиот век, човек кој бил сведок на настаните во нашата некогашна држава во…

Сведоштво на Рајко Николов, екс амбасадор на Бугарија во Белград (1): Колишевски и Тодор Живков на погребот на Тито се скараа за Македонија!

Во 19 часот, три часа по завршувањето на погребот на Тито на осми мај 1980 година на Дедиње, бугарскиот претседател Тодор Живков, кој првично не сакал да дојде во Белград…

Џорџиа Мелони – Претседател на Европската партија на конзервативци и реформисти

Како поддршка за деновите против насилството врз жените, за овој ден Ви ја претставувам Џорџиа Мелони.  Родена е во Рим на 15 јануари 1977 година, по татко од Сардинија, а…

Владејачката партија во Франција ветува промена во контроверзниот предлог закон за безбедност

Владејачката партија на францускиот претседател Емануел Макрон вчера вети дека ќе ја смени мерка на предложениот закон за безбедност, со кој ќе се ограничи снимањето на полицајци, откако оваа одредба…