• 11.04.2021 10:16

САРИСА

Прв македонски конзервативен портал

Month: January 2021

  • Home
  • Денковска: Немојте да им ги наметнувате на децата вашите либерални ставови!

Денковска: Немојте да им ги наметнувате на децата вашите либерални ставови!

Претставничката на Институтот за конзервативни политики „САРИСА“, Стефани Денковска на својот фејсбук профил ги коментира последните гласини околу воведувањето на сексуално образование во образовната програма за учениците во почетните години…

МД „Илинден”: За фолклорниот фестивал на Македонците нема пари од албанското Mинистерство за култура

Македонско друштво „Илинден“ – Тирана изразува незадоволство од одлуката на Министерството за култура на Албанија финансиски да не го поддржува одржувањето на „Фолклорниот фестивал на македонското малцинство во Албанија“. –…

Колумна на Горан Момироски – „Длабоката држава во македонската безбедност“

Македонија се соочува со сериозни и крајно штетни последици од екстремно и пред се неконтролирано политичко влијание врз управувањето со човечки ресурси во АРМ, АР и другите безбедносни служби? Како…

Годишнина од смртта на последниот гемиџија, големиот Павел Шатев

Павел Шатев е роден во Кратово, на 15 јуни 1882 година. Основното училиште го завршува во родниот град, а потоа се запишува во прогимназијата во Скопје. Натаму, во 1896 година…

Намален бројот на работници во индустријата за 4.6 отсто во 2020 година во Македонија

Бројот на работниците во индустријата во декември 2020 година, во однос на декември 2019 година, бележи намалување од 4,2 отсто, објави Државниот завод за статистика. Податоците покажуваат дека бројот на…

Матарела назначи посредник во обидот за формирање нова влада на Италија

Италијанскиот претседател Серџо Матарела ја довери работата за формирање нова влада во рацете на посредник по оставката на премиерот Џузепе Конте, јави ДПА. Матарела му се обрати на спикерот на…

Колумна на Љупчо Цветановски – „Трчи-лажи, по урнек на лидерот Зоки…“

Мислевте дека сме го достигнале дното? Јок, може и подолу и подолу и подолу… Со Заев и СДССС, тонењето е бесплатно и загарантирано, башка докажано. МОЖАТ, ама дефинитивно. Да не…

Македонците во Албанија го актуелизираат барањето за формирање посебни општини Голо Брдо и Гора

На седум години од усвојувањето на Законот за новата територијална поделба на Албанија, со која не се согласуваше македонската заедница, македонското друштво „Илинден”-Тирана и огранокот за Голо Брдо повторно го…

Скандалозна изјава на Захариева: Идејата за македонизмот е креација на Белград

Враќањето на српскиот јазик во училиштата во Република Северна Македонија ги побива некои ставови дека се прекинати врските со Србија и Русија, изјави вицепремиерката и министерка за надворешни работи Екатерина…

Промени на правилата за изгледот на жените војници во војската на САД, дозволени кармини и обетки

Американското списание „Хил“ пренесува дека американската армија ќе ги смени правилата за изгледот на војниците, така што во иднина на жените ќе им биде дозволено косата да ја носат во…