• 11.04.2021 10:08

САРИСА

Прв македонски конзервативен портал

Month: February 2021

  • Home
  • Петар Христов Германчето – страв и трепет за грчките андарти

Петар Христов Германчето – страв и трепет за грчките андарти

Денес е годишнина од смртта на македонскиот херој Петар Христов Германчето. Петар Христов – Германчето (1867 – 28. II 1907) е македонски револуционер, член и војвода на Македонската револуционерна организација.…

Министерството за финасии ќе основа Академија – ќе ги обучува и испитува административците за управување со јавните пари

Министерството за финасии ќе основа Академија – ќе ги обучува и испитува административците за водење на јавните финансии. Нацрт Законот за академија за јавни финансии веќе е ставен на страницата…

Објавен конкурсот за осмото фестивалско издание на поетскиот фестивал „Литературни искри“

Оргaнизацискиот одбор на Меѓународниот поетски фестивал „Литературни искри“ го објави конкурсот за осмото издание на поетската манифистација која се одржува во Гостивар. Според пропозициите кои се објавени во конкурсот, право…

Македонија и Бугарија ја продолжуваат комуникацијата, се уште нема договор за акцискиот план

Акцискиот план меѓу Македонија и Бугарија за побрзо спроведување на Договорот за добрососедство е заглавен некаде на патот меѓу Скопје и Софија. Две недели откако шефот на дипломатијата Бујар Османи…

Одбиено барањето да ѝ се врати британското државјанство на жена која заминала во ИСИС и се омажила таму

Одлуката на врховниот суд на Британија е клучен и контроверзен случај за политиката на укинување на државјанството на Британците кои заминале да се придружат на ИСИС и кои потоа ги…

Од 1-ви март започнува пописот во Дипломатско-конзуларните претставништва

Пописот ќе се одвива преку веб апликација која е многу едноставна, лесно достапна и на која за многу кусо време граѓанинот може да се најави со својата мејл адреса. Пристапот…

Нацев: Не може да очекуваме НАТО да има доверба во нас, кога непрекинато имаме безбедносни пропусти

– Се направи таква перцепција дека со влегувањето во НАТО нешто магично ќе се случи за еден ден, и кога ќе се разбудиме следниот ден се ќе биде различно, а…

Главна тема на вториот ден од ЕУ самитот – соработката со НАТО

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, е гостин денеска на вториот ден од самитот на ЕУ, каде ќе се разговара за зајакнување на соработката помеѓу двете организации, како и за…

Седумнаесет години од смртта на претседателот Борис Трајковски и членовите на делегацијата

Со положување цвеќе на гробот и на спомен-обележјата во чест на поранешниот претседател Борис Трајковски денеска ќе биде одбележана 17-годишнината од неговата смрт во авионската несреќа кај Ротимље во близина…

Изложба „Современа скулптура“ во АРТ ХАБ во Скопје

Друштвото на ликовни уметници на Македонија денеска ќе ја постави изложбата „Современа скулптура“ во Уметничкиот центар АРТ ХАБ, во Скопје. Изложбата ќе биде отворена за посетителите од 25 февруари до…