• 11.04.2021 10:04

САРИСА

Прв македонски конзервативен портал

Month: March 2021

  • Home
  • Италија протерува двајца руски дипломати поради шпионажа, Москва најавува реципрочен одговор

Италија протерува двајца руски дипломати поради шпионажа, Москва најавува реципрочен одговор

Италија протера двајца руски дипломати откако беше уапсен капетан од италијанската морнарица, кој наводно му дал доверливи документи на еден од нив. Италијанските власти велат дека меѓу документите биле и…

Американскиот Стејт Департмент нотира кршење на правата на Македонците во Бугарија

Во време кога Софија го обвинува Скопје за кршење на правата на Бугарите што живеат во земјава, американскиот Стејт департмент заклучува дека всушност Бугарија е таа што и понатаму ги…

Кинескиот министер за одбрана во официјална посета на Македонија

Во средината на април се очекува кинеските вакцини да стигнат во земјава, но ова се се уште неофицијални информации. Македонскиот државен врв вчера упати барање до кинескиот министер за одбрана…

ГOЛЕМ ЧЕКОР ЗА КРИПТОВАЛУТИТЕ: PayPal им овозможи плаќање на милиони корисници

Американската компанија за плаќање преку Интернет PayPal објави дека  на американските потрошувачи им овозможува да плаќаат со крипто-валути на милиони нивни интернет-трговци ширум светот, што може значително да ја зголеми…

Заев на потпишување на Меморандумите за реализација на најавените инвестиции во Александруполи, Грција

Денеска, 31 март 2021 година (среда) во 12:00 часот премиерот Зоран Заев, ќе се обрати на настанот по повод потпишување на договорите за реализација на проектите Терминал на течен природен…

Кина го ограничува Парламентот на Хонг Конг само за „патриоти“

Кина донесе измени во изборниот правилник на Хонг Конг кои ќе ја засилат нејзината контрола врз Специјалниот административен регион. Бројот на директно избрани места во Парламентот е скратен скоро за…

Серијал на Лејла Рајкова (прв дел): Појавата на политичките партии

Појавата на политичките партии се поврзува со човековата историја. Политичките партии се појавуваат во сите видови на владеења во најразлични облици трансформирајќи се, менувајќи го обликот , начинот на функционирање…

Уште 276 милиони евра за изградба и обнова на мигрантските кампови во Грција

Европската унија ќе одвои 276 милиони евра за изградба и реновирање на пет кампови со мигранти на грчките острови, изјави еврокомесарот Илва Јохансон за време на нејзината посета на Лезбос.…

Вложувањето во зелена енергија е неколку пати поисплатливo отколку во фосилни горива

Инвеститорите во секторот на електрична енергија од обновливи извори, константно ја надминуваат конкуренцијата во фосилни горива според оставрената добивка на глобално ниво. Ова го утврдиле во својата анализа Imperial College…

Германија ќе придонесе со над 1 милијарда евра хуманитарна помош за Сирија

Германија ќе придонесе со над 1 милијарда евра хуманитарна помош за Сирија, изјавија на донаторската конференција во Брисел, наменета за проширување на хуманитарните напори за земји зафатени од војна, како…