• 03.08.2021 22:47

САРИСА

Прв македонски конзервативен портал

Month: April 2021

  • Home
  • Состанок на Центарот за безбедносни истражувања со Институтот за стратешки и одбранбени студии од Унгарија

Состанок на Центарот за безбедносни истражувања со Институтот за стратешки и одбранбени студии од Унгарија

Денес претставници од Центарот за безбедносни истражувања остварија онлајн состанок со претставници од унгарскиот Институт за стратешки и одбранбени студии, кој е дел од Националниот Универзитет за јавна служба и…

Колумна на Страшо Ангеловски – „Семакедонскиот протест – мелем за народот, страв за власта“

Во неделата, на 25 април, ден Цветници, ден со длабока симболика за сите верујушти во божјото, во традиционалното, во моралното, во Скопје се одржа семакедонски протест за демократија, за слобода…

Пападакис: Македонците во Грција сакаат без страв да учат и да зборуваат македонски

Македонско национално малциство во Грција се бори и понатаму за основите права, за да може да се научи македонскиот јазик во школите и во местата каде се зборува, вели новинарот…

(ВИДЕО) Кина го лансираше првиот модул од својата вселенска станица

Кина го лансираше клучниот модул на својата нова вселенска станица. Модулот Тианхе, во кој се наоѓаат станбените простории за членовите на екипажот, е лансиран од вселенскиот центар Венчанг, а Кина…

Инспектори извршиле рација во домот и канцеларијата на Руди Џулијани

ФБИ изврши претреси во домот и канцеларијата на Руди Џулијани, кој беше личен адвокат на претседателот Доналд Трамп. Рацијата е дел од истрагата за зделките на Џулијани со Украина. Неговиот…

Г.г. Стефан: Со некакви чудни реформи во образованието се прифаќа менувањето на нашиот историски, културен и духовен идентитет

Реакциите во јавноста не стивнуваат за она што се случува околу македонскиот образовен систем, а денеска реагираше и поглаварот на Македонската православна црква архиепископот г.г. Стефан. Својот став, но и…

Партијата на Рама почнува постапка за смена не претседателот Илир Мета

Генералниот секретар и координатор на пратеничката група на Социјалистичката партија, Таулант Бала, најави дека по пребројувањето на гласовите од неделните избори, партијата ќе го започне процесот на разрешување на шефот…

Отворено писмо на 25 генерали кои го предупредуваат Макрон дека земјата оди кон „граѓанска војна“

Француската влада се закани дека ќе ги казни активните војници кои го потпишале отвореното писмо на 25 пензионирани генерали со кое се предупредува претседателот Емануел Макрон дека земјата оди кон…

Синдикатот на полицијата следната недела излегува на протест: „За ред, за правда, за дисциплина – ДОСТА е веќе!“

Синдикатот на полицијата во Македонија во сабота излегува на протест под мотото „За ред, за правда, за дисциплина – Доста е веќе“. Протестот ќе започне во 11:30 часот на 08.05…

20 години од масакрот кај Вејце ─ „СИТЕ ЌЕ ИЗГИНЕМЕ ЗА МАКЕДОНИЈА…“

На 28 април 2001 година, попладнето во 17:45 часот на кривината Црвен камен во месноста Бреза, на средина од планинскиот пат помеѓу селата Селце и Вејце – тетовско, се случи…