• 11.04.2021 10:19

САРИСА

Прв македонски конзервативен портал

Month: April 2021

  • Home
  • Одбележување на Денот на Првата пешадиска бригада на АРМ

Одбележување на Денот на Првата пешадиска бригада на АРМ

Припадниците на Првата пешадиска бригада (1.пбр) денеска во касарната „Страшо Пинџур” во Петровец со воена свеченост и со почитување на здравствените протоколи за заштита од КОВИД-19 го одбележаа Денот на…

Дали започнува сценариото за федерализација на Македонија?

Протестниот марш како израз на незадоволство од судските пресуди во „Монструм“ пред зградата на Владата се претвори во политички говори дека Македонија не може да остане како унитарна држава, туку…

Советот за безбедност на ОН ја осуди употребата на сила во Мјанмар

Советот за безбедност на ОН остро ја осуди употребата на сила против мирните демонстранти во Мјанмар и смртта на стотици цивили, вклучувајќи жени и деца, но ја отфрли заканата за…

„Јуниор” – Конкурс за деца – поети

По повод Меѓународниот ден на литературата за деца, издавачката куќа Феникс, во рамките на  Пролетниот саем на книги распишува Конкурс за најдобри песни од деца – поети „Јуниор”.   -Темата е слободна, а секое…

Гугл ќе уплати 25 милиони долари во Фондот на ЕУ против лажните вести

Гугл ќе уплати 25 милиони долари во новоформираниот Европски фонд за медиуми и информации за борба против лажните вести. Гугл ова го објави во контекст на критиките дека технолошките гиганти…

На повидок ли е нова десничарска сила во ЕУ? Орбан , Салвини и Моравјецки основаат конзервативен сојуз

Премиерите на Унгарија и Полска ги поставија темелите на новиот сојуз на десничарските конзервативци во Европа со италијанскиот пратеник Матео Салвини во Будимпешта. По средбата, Виктор Орбан го поздрави „првиот…

Кризна состојба на границите поради ризик од заразени мигранти, се вклучува и АРМ

Владата на Република Македонија на вчерашната 61-ва седница ги разгледа и усвои Записникот од седницата на Управувачкиот комитет за координација и управување во системот за управување со кризи, одржана на…

Се бришaт Македонците со бугарски пасоши од избирачките списоци во Бугарија

Oпштината Благоевград започна процедура за бришење на 3.526 избирачи од селото Рилци. Како што пренесува Факти.бг станува збор за бугарски државјани од Македонија. Бришењето започна година ипол по добиените сигнали…

Администрацијата на Бајден планира укинување на санкциите против Меѓународниот кривичен суд

Американските власти ја разгледуваат можноста за укинување на санкциите против Меѓународниот кривичен суд (МКС), наметнати од претходната администрација, јави синоќа Форин полиси.  Извори за изданието укажуваат дека официјално соопштение за…

Месец на изданија за деца и млади во организација на Издавачката куќа Феникс

Од утре, 2 април до 2 мај, оваа година, ќе се одржи манифестацијата Месец на изданија за деца и млади во организација на Издавачката куќа Феникс од Скопје. Како што…