• 25.06.2021 14:54

САРИСА

Прв македонски конзервативен портал

Month: June 2021

  • Home
  • Потпишан новиот Колективен договор на МВР

Потпишан новиот Колективен договор на МВР

Вчера во Клубот на пратениците, министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски и претседателот на Македонскиот полициски синдикат Марјан Кицев, на пригодна церемонија, го потпишаа новиот Колективен договор на Министерството за…

Нацев од трибина на УМС во Пробиштип: Безбедносните предизвици постојано еволуираат и дека е потребна изградба на цврст и професионален безбедносен систем

Денес, во организација на УМС на ВМРО ДПМНЕ Пробиштип се одржа трибина на тема „Безбедно општество-сигурна иднина“. На трибината зборуваше универзитетскиот професор Александар Нацев, која даде свој осврт на современите…

Американскиот амбасадор во Русија денеска се врати во Москва

Американската Амбасада во Русија денеска соопшти дека амбасадорот Џон Саливан се вратил во Москва по двомесечно отсуство. -Денеска се вратив во Москва, напиша Саливан на Твитер, додавајќи дека е подготвен…

Во Русија лани биле изведени 120.000 кибер напади од странство

View Post Во текот на минатата, 2020 година, биле изведени речиси 120.000 кибер напади врз клучни руски инфраструктурни објекти, а повеќето од нив дошле од САД, Германија и Холандија, изјави…

Јавна трибина во организација на УМС на тема „Безбедно општество-сигурна иднина“ во Пробиштип – говорник универзитетскиот професор Александар Нацев

Почитувани пријатели и сограѓани, денес (24.06) со почеток во 19.30 часот, ќе говорам на јавната трибина „Безбедно општество-сигурна иднина“, во организација на УМС на ВМРО ДПМНЕ Пробиштип. Настанот ќе се…

Европскиот Парламент предупредува- Бројот на мигранти расте, мора итно да дејствуваме

Со доаѓањето на летните месеци на надворешните граници на ЕУ, притисокот на мигрантите расте, затоа е потребно итно и солидарно да се дејствува со цел да се заштитат човековите права…

Сајбер криминалците не одат на одмор! 3 клучни чекори за одржување на безбедноста во текот на летните месеци

Летото доаѓа, и многу од вас ќе ги напуштат канцелариите во голем број. Сепак, додека вашите вработени ги користат летните одмори, тоа не го прават и компјутерските криминалци! Нападите во…

Парламентот во Чешка изгласа дека употреба на оружје за caмooдбpaнa треба да биде дозволено

Чешките законодавци го одобрија уставниот амандман со кој се одобрува употребата на огнено оружје во самоодбрана – ова ново право на граѓаните на Чешката Република ќе биде дел од преамбулата…

Десницата во Франција во подем: Партијата на Ле Пен води во првиот круг на регионалните избори

Француска десничарска партија Национален фронт предводена од Марин Ле Пен, води во првиот круг на регионалните избори во регионот на Прованса-Алпи-Азурниот брег околу Марсеј. Според излезната-анкета, Тиери Маријани од Националниот…

По договорот меѓу Бајден и Путин, рускиот амбасадор се враќа во САД

Рускиот амбасадор во Вашингтон, кој беше вратен во неговата земја на консултации во март, денеска отпатува во САД, во согласност со неодамнешниот договор меѓу рускиот и американскиот претседател  Владимир Путин…