• 25.06.2021 13:51

САРИСА

Прв македонски конзервативен портал

Month: June 2021

  • Home
  • Белград и Лондон потпишле документ против руско мешање

Белград и Лондон потпишле документ против руско мешање

Министерот за одбрана на Велика Британија Бен Валас изјави дека за време на неговата посета на Србија, двете земји потпишале значаен договор со кој се спречува влијанието на Русија. Валас…

Во експлозија во фабриката за муниција „Слобода“ во Чачак повредени тројца работници, евакуирани околу 350 лица

Две недели по силните експлозии во фабриката за наменска индустрија „Слобода“ во српскиот град Чачак, синоќа повторно се случнаа детонации од истото место. Тројца работници се полесно повредени, а еден…

Денес е Задушница – спомен за починатите

Православните христијани денеска го одбележуваат празникот Задушница, во знак на сеќавање на починатите. Празникот Задушница секогаш паѓа во сабота и е ден кој црквата го одредила за помен и молитва…

Колумна на Ирена Ќириќ – „Улогата и значењето на иновациите“

Денешните брзи промени на светскиот пазар стануваат предизвикувачки и динамични за компаниите. Современите компании работат во средина која често се дефинира како бурна и неизвесна, што има силно влијание врз…

Колумна на Љупчо Цветановски – „Малерот Заев“

Подобро 100 црни мачки патот да ти го пресечат отколку еден Црни Заев да навива за тебе. Да, за жал, го видовме и на дело урокливото оче на Зоче, башка,…

Партиите на Трифонов и Борисов со изедначени шанси за прво место на парламентарните избори во Бугарија

Партиите на Слави Трифонов и Бојко Борисов „Има таков народ“ и ГЕРБ-УДФ имаат целосно изедначен рејтинг, покажува последното истражување на јавното мнение, нарачано од Бугарското национално радио, а изработено од…

Зеленски: Украина ќе биде принудена да ја создаде најмоќната армија во Европа доколку Западот го напушти Киев

Украина ќе биде принудена да ја создаде најмоќната армија во Европа доколку Западот го напушти Киев сам да ги решава прашањата поврзани со ситуацијата во Донбас, изјави украинскиот претседател Владимир…

УЕФА ги одби барањата на Грција: Македонија има право да го користи кодот „МКД“ и логото ФФМ

УЕФА ја одби жалбата на грчкиот министер за спорт, Лефтерис Авгенакис, кој пред почетокот на ЕП испрати протестно писмо за употребата на кратенката МКД , но и за користењето на…

НАТО, Русија, Кина. Како понатаму?

На нивниот прв самит со присуство на американскиот претседател Џо Бајден, лидерите на земјите членки на НАТО зазедоа јасен став кон Русија и кон Кина. Со Џо Бајден, Алијансата сега…

На денешен ден роден е Павел Шатев – истакнат македонски револуционер

Во Кратово на денешен ден, 15 јуни во 1882 година е роден Павел Шатев, истакнат македонски револуционер и анархист, член на Гемиџиите и еден од солунските атентатори. Подоцна станал еден…