• 03.08.2021 22:30

САРИСА

Прв македонски конзервативен портал

Month: July 2021

  • Home
  • Израел го обвини Иран за нападот врз танкерот за нафта

Израел го обвини Иран за нападот врз танкерот за нафта

Израел денеска го обвини Иран дека го организирал нападот врз танкер за нафта во близина на брегот на Оман, при што загинаа двајца членови на екипажот, британски и романски државјани.…

МОН врши исплата на грантови за реализација на училишни проекти од областа на мултикултурализмот

Во тек е исплатата на грантови за реализација на училишни проекти од областа на мултикултурализмот. Министерството за образование и наука пет години по ред предвидува средства од својот буџет, што…

Задолжителната вакцинација ширум Европа

Подготвеноста за вакцинирање против Ковид-19 се намалува, а инциденцијата се зголемува ширум Европа. Неколку европски земји презедоа чекори за да охрабрат што повеќе луѓе да се вакцинираат. На протести не…

Голем сајбер напад би можел да предизвика вистинска војна

Сајбер напад од група поддржана од некоја држава би можел да предизвика вистинска војна, смета претседателот на САД, Џо Бајден. Претседателот на САД стравува дека опасноста од ова е поголема…

Силна експлозија во Леверкузен, исчезнати пет лица

Пет лица сè уште се водат за исчезнати по големата експлозија во индустриски комплекс во Леверкузен, Германија. Во инцидентот две лица загинаа, а повеќе од 30 се повредени. Петмина од…

Скандал со прислушување во Бугарија, прислушувани стотици граѓани

Министерот за внатрешни работи на Бугарија, Бојко Рашков, обелоденува дека стотици граѓани биле прислушувани од страна на специјалното обвинителство, кое добивало дозвола за прислушување од Специјалниот суд. Ова откритие кое…

Прва доза Астра Зенека, втора Фајзер

Врз основа на резултатите од оваа и неколку други студии, Германскиот постојан комитет за вакцинација препорача луѓето кои ја примиле првата доза на вакцина АстраЗенека да се вакцинираат со втора…

Бајден најави завршување на американската воена мисија во Ирак

Американскиот претседател Џо Бајден синоќа пред посетата на Белата куќа на ирачкиот премиер Мустафа ал-Казими, објави дека ќе има нова фаза во американското воено присуство во Ирак и најави дека…

Повеќе од 250 лица осудени за педофилија меѓу извидници во Велика Британија и Ирска

Повеќе од 250 лица во Велика Британија и Ирска се осудени за злосторства за сексуална злоупотреба на деца, кои ги сториле додека биле на позиции на водачи на извидници или…

„Организатори на 27 април”: За Обвинителство казните се ниски, за одбраната пресудата е нејасна

Изречените казни за обвинетите во случајот „Организатори на 27 април” според обвинителката Гордана Смаќоска, се многу ниски. Во изјава за медиуми таа посочи дека е изненадена од ниските казни бидејќи…