• 03.08.2021 20:59

САРИСА

Прв македонски конзервативен портал

Month: July 2021

  • Home
  • Годишнина од смртта на големиот Методија Андонов-Ченто

Годишнина од смртта на големиот Методија Андонов-Ченто

На денешен ден, 24 јули во 1957 година од влошено здравје поради психо-физичката тортура претрпена од 9-годишната тешка робија, во родниот Прилеп почина Методија Андонов-Ченто. Методија Андонов – Ченто потекнува…

САД, ЕУ и НАТО загрижени од растот на насилствата и талибанската офанзива во Авганистан

Соединетите држави, Европската унија и НАТО се загружени од зголемувањето на насилството и напредувањето на борците на радикалното исламистичко движење Талибан во Авганистан и го повикуваат движењето да ја запрат…

Стејт Департментот за Македонија: Корупција во судството, се чепкаат само ситни риби, правда нема – се гонат политички неподобните

Во изветшајот на Стејт Департментот за „Извештај за климата за инвестиции во 2021 година: Северна Македонија“ се нагласува дека има корупција и дека се чепкаат само ситни риби. Потоа дека нема правда…

Нацев: Пробиштип има тивок убиец

Додека едни политички аналфабети со години наназад се претставуваат за „зелени“ (а зелени се, ама без наводници), други помпезно се ребрендираат во зелени, а актуелната власт упорно тврди дека нивните…

СЗО ги повика сите земји да работат на истражување на Ковид-19

Светската здравствена организација ги повика сите земји да работат заедно за да го испитаат потеклото на коронавирусот, еден ден откако Кина ги отфрли плановите за дополнителни лабораториски проверки на нејзина…

Катица Јанева спроведена во затворот Идризово

Денеска во затворот во Идризово е спроведена и екс специјалната обвинителка Катица Јанева, осудена на 7 години затвор во случајот „Рекет“. Спроведувањето на Јанева доаѓа само два дена откако Бојан…

Амбасада на САД во БиХ: Неприфатливо негирање на геноцидот и глорифицирање на воени злосторници

Негирањето на геноцидот и глорифицирањето на воените злосторници се неприфатливи и ја поткопуваат заемната доверба неопходна за напредокот на БиХ на патот кон ЕУ, соопшти денеска американската амбасада во БиХ.…

Обвинителството бара притвор за Рашковски, судот отфрла

Драги Рашковски разговарал со други осомничени во истрагата за набавка на софтверот за сообраќајни прекршоци, тврдело обвинителството и барало повторно притвор за поранешниот генерален секретар на владата. Кривичниот суд во…

Боки 13 однесен во затворот Идризово

Бојан Јовановски- Боки 13 денес во пладневните часови е однесен во затворот Идризово. Тој е сместен во приемното одделение во делот за изолација од Ковид-19, каде би требало да остане…

Македонци вратени од Халкидики позитивни на коронавирус, цел автобус во изолација

Четири лица кои биле на одмор во Грција се вратија во Македонија позитивнни на коронавирусот. Сите лица се ставени во изолација, ова го потврди за Телма директорката на здравствениот испекторат…