• 03.08.2021 21:33

САРИСА

Прв македонски конзервативен портал

Month: July 2021

  • Home
  • (ВИДЕО) ЛГБТ активисти лаеја како кучиња на католичка кампања во Варшава

(ВИДЕО) ЛГБТ активисти лаеја како кучиња на католичка кампања во Варшава

Припадници на младинската католочка група “Crusade of the Young” кои беа вклучени во собирање потписи за петицијата за спречување на законите поврзани со легализација на некои ЛГБТ активности во Полска,…

Судството е на дното на доверба, единствено „позитивно“ е изедначување во недовербата кај Македоцните и кај Албанците

Околу 20 проценти од претставките кои ги добива Државната комисија за спречување на корупцијата од граѓаните се однесуваат на правосудството, нагласи претседателката на ДКСК Билјана Ивановска. На отворањето на јавната…

На денешен ден во Кратово е роден гемиџијата Павел Шатев

На 15 јули 1882 година во Кратово е роден Павел Шатев, македонски револуционер, родољуб и публицист, еден од легендарните солунски атентатори познати како Гемиџии, крунски сведок што останал да раскажува…

Нема повеќе „Дами и господа“: Отсега родово неутрални поздрави во Луфтханза

Германската национална авиокомпанија Луфтханза ќе го замени поздравот до патниците на „дами и господа“ за родово неутрални термини, изјави портпаролот на компанијата. Обраќањето ќе се смени во сите филијали на…

Битката на Ножот – Најкрвавата битка по Илинденското востание

Една од најнерамноправните и најкрвавите битки во историјата на Македонија по Илинденското востание се одиграла на денешен ден пред 114 години во Прилепско. На 14 јули 1907 година кај селото…

Од 1-ви септември основците ќе учат дека е нормално да фантазираат за лица од ист пол и дека хомосексуалноста не е болест?

Прирачник стар 8 години, направен од невладината „ХЕРА“ од каде доаѓа министерката за образование Мила Царовска, е водичот за наставниците од кој тие ќе треба да предаваат сексуално образование од…

Законот за државјанство ќе се достави до Собрание со европско знаменце

На предлог на Министерството за внатрешни работи, Владата го утврди предлогот на законот за изменување и дополнување на Законот за државјанството. Како што се наведува, основна цел на овој Предлог-закон…

НА ДЕНЕШЕН ДЕН: Во логорот Голи Оток почина Панко Брашнар, првиот претседавач со АСНОМ, чии коски до денес не се пренесени во Македонија

Најстариот пратеник на Првото заседание на АСНОМ, прв претседател на Заседанието и прв потпретседател на АСНОМ, Панко Брашнаров, почина на 13 јули 1951 година во комунистичкиот логор на Голи Оток,…

Македонија тешко оди кон ЕУ, а Северна влегува и во нашите лични карти

Како што е веќе познато, власта во Република Македонија го смени уставното име за влез во ЕУ и НАТО, и покрај тоа што мнозинството Македонци и другите граѓани на Република…

ЕВРОПОЛ: Во меѓународна акција уапсени 46 лица вклучени во трговија со луѓе

Во полициска акција против шверцери на бегалци, во која беа вклучени полициите на Шпанија и Албанија и надлежните безбедносни служби на Австрија, Франција, Италија, Словенија, Португалија, Велика Британија, САД, Косово и…