• 19.04.2021 16:16

САРИСА

Прв македонски конзервативен портал

Јанко Благоевски

  • Home
  • Британците праќаат бродови во Црно Море, „Мерлин“ и „Кралицата Елизабета“ во состојба на готовност

Британците праќаат бродови во Црно Море, „Мерлин“ и „Кралицата Елизабета“ во состојба на готовност

Бродовите, според весникот, се дел од групата носачи на авиони лоцирани во Средоземно Море. Борците Ф-35 и хеликоптерите „Мерлин“ на носачот на авиони „Кралица Елизабета“ ќе бидат подготвени да „дотрчаат“…

Вака би изгледал Балканот, ако се прашуваат авторите на словенечкиот „нон-пејпер“

Тајниот документ за конечно решавање на границите на Балканот, т.н. словенечки „нон-пејпер“, чии детали беа објавени вчера од сајтот „Нецензурирано“, е замислен како промена на територијата долж постојните граници, кои…

Бајден ќе ги повлече американските трупи од Авганистан до 11 септември

Претседателот Џо Бајден одлучил да ги повлече американските трупи од Авганистан најдоцна до 11 септември 2021 година, 20 години откако нападите на Ал Каеда ја предизвикаа најдолгата војна на Америка.…

Пентагон: Американската поддршка за Израел е трајна и непоколеблива

Првиот човек на Пентагон, министерот Лојд Остин, од Тел Авив ја изрази силната американска поддршка за Израел, во период на нагласената политичка нестабилност во земјата и обидите на Вашингтон да…

Плата или корка леб – Заработка на службите за безбедност

Општо е познато дека службениците за безбедност имаат функција на чувари на виталните вредности – заштита на лица, имот и деловна активност. Не е лесна работа иако сето тоа се…

Уапсени вработени во МВР: Над 200 криминалци добиле македонски пасоши

Во вчерашната акција беа приведени деветмина вработени во МВР, додека по еден се трага. -Преку регионалната соработка од САД беше обезбеден вистинскиот идентитет на лицата. Се работи за лица кои…

Русиja тестираше крстосувачка ракета „Калибар“

Руската морнарица тестираше крстосувачка ракета од типот „калибар“ во Јапонското Море, од фрегатата „Маршал Шапошников“ и пукаше кон копнена цел. Ракетата ја погоди целта на Кејп Суркум, оддалечена илјада километри,…

Интегрираното управување со ризик

Современите социјални процеси во голема мера го трансформираа начинот на работење на компаниите и ја наметнуваат потребата за воспоставување корпоративна безбедност како функција што се рефлектира пред се во воспоставувањето…

Кризна состојба на границите поради ризик од заразени мигранти, се вклучува и АРМ

Владата на Република Македонија на вчерашната 61-ва седница ги разгледа и усвои Записникот од седницата на Управувачкиот комитет за координација и управување во системот за управување со кризи, одржана на…

Унгарија испраќа полицајци на границата меѓу Србија и Македонија

Две единици на унгарската полиција се распоредени по должината на граничната линија меѓу Србија и Македонија, беше објавено од седиштето на унгарската национална полиција. Едната единица со 20 члена ќе…