• 03.08.2021 21:54

САРИСА

Прв македонски конзервативен портал

Јанко Благоевски

  • Home
  • САД планираат да ја укинат поддршката за офанзивни операции во Јемен

САД планираат да ја укинат поддршката за офанзивни операции во Јемен

За време на претседателските мандати на Барак Обама и Доналд Трамп, САД ја поддржуваа коалицијата предводена од Саудиска Арабија против бунтовниците во Јемен. Војната во Јемен помеѓу бунтовниците Хути, поддржани…

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност вечерва ќе пристигне во Москва

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност, како и Потпретседател на Европската комисија, Joзеп Борел, вечерва ќе пристигне во Москва на неколкудневна посета. Тоа ќе биде прва посета…

Русија навестува дека може да се врати на Договорот за отворено небо, ако тоа го направат САД

Русија размислува за враќање на меѓународниот пакт што ќе дозволи надзорни летови над воените објекти доколку Соединетите држави го променат ставот за излез од истиот, изјави вчера првиот руски дипломат.…

Државен удар во Мјанмар, власта му е предадена на главниот командант на оружените сили

Рано утрово, војската ја упаси Анг Сан Су Чи, како и претседателот Вин Минта, потврди портпарол на Националната лига за демократија, партијата која победи на изборите, но тензиите се зголемија…

Советот на Руската Федерација го ратификуваше договорот „НОВ СТАРТ“ на пет години

Горниот дом на рускиот Парламент едногласно го ратификуваше договорот за контрола на нуклеарното оружје – Нов СТАРТ на пет години, што беше предложен од претседателот на Русија, Владимир Путин. –…

Првиот човек на израелската армија нареди сè да биде подготвено за можен напад на Иран

Началникот на Генералштабот на вооружените сили на Израел, Авив Кохави изјави синоќа дека наредил да се забрзаат подготовките за можна офанзивна акција против Иран. Тој ја предупреди новата американска администрација…

Грција и Франција склучија договор вреден 3 милијарди долари за борбените авиони „Рафале“

Грчкиот и францускиот министер за одбрана во Атина вчера беа сведоци на потпишувањето на договорот за купување на 18 борбени авиони „Рафале“, откако грчките парламентарци го одобрија договорот од 2,5…

Ќе биде ли продолжен договорот „Нов СТАРТ“?

Администрацијата на Бајден и предлага на Русија петгодишно продолжување на договорот со кој се ограничува бројот на американско и руско стратешко нуклеарно оружје, соопштија американските власти во четвртокот. Договорот за…

Само неколку часа пред инаугурацијата на Бајден, ОАЕ и САД се договорија за продажба на F-35 борбени авиони

Обединетите Арапски Емирати на 20 јануари потпишаа договор за купување до 50 борбени авиони Ф-35 и 18 беспилотни летала MQ-9 Reaper од САД. Според Ројтерс, кој ја објави веста, договорот…

Трендови на тероризам и безбедносни закани во 2021 година

КОВИД-19 доведе до забрзување на различни глобални трендови. Некои од овие се можеби во крајна линија добри, на пример, светот се придвижува кон повеќе инвестиции во виртуелната интелигенција и автоматизација,…