• 11.04.2021 11:27

САРИСА

Прв македонски конзервативен портал

Hristijan Risteski

  • Home
  • Текстилниот сектор пред колапс, нема државна помош преку петтиот пакет мерки

Текстилниот сектор пред колапс, нема државна помош преку петтиот пакет мерки

Над 6.000 текстилни работници во земјава минатата недела се испратени дома, на колективен одмор, кој ќе им трае две недели. Ваквата одлука, која силно одекна во текстилните градови Штип, Прилеп…

Г20: Светската економија покажува знаци на закрепнување

Се подобрува глобалната економска состојба, но тоа се одвива многу бавно, пред се, поради неизвесноста и големиот јаз меѓу економиите на различните земји, напишаа министрите за економија и финансии и…

ГOЛЕМ ЧЕКОР ЗА КРИПТОВАЛУТИТЕ: PayPal им овозможи плаќање на милиони корисници

Американската компанија за плаќање преку Интернет PayPal објави дека  на американските потрошувачи им овозможува да плаќаат со крипто-валути на милиони нивни интернет-трговци ширум светот, што може значително да ја зголеми…

Заев на потпишување на Меморандумите за реализација на најавените инвестиции во Александруполи, Грција

Денеска, 31 март 2021 година (среда) во 12:00 часот премиерот Зоран Заев, ќе се обрати на настанот по повод потпишување на договорите за реализација на проектите Терминал на течен природен…

Вложувањето во зелена енергија е неколку пати поисплатливo отколку во фосилни горива

Инвеститорите во секторот на електрична енергија од обновливи извори, константно ја надминуваат конкуренцијата во фосилни горива според оставрената добивка на глобално ниво. Ова го утврдиле во својата анализа Imperial College…

Просечната нето плата во јануари била 28.272 денари

Просечната исплатена нето плата во јануари изнесувала 28.272 денари што е за 2,7 проценти повисока од истиот месец лани. Како што објави денеска Државниот завод за статистика, зголемување е забележано…

Минималната плата за март ќе се зголеми за 400 денари и ќе изнесува 15.400 денари

Минималната плата за март ќе се зголеми за околу 400 денари и ќе изнесува 15.400 денари. Ваквото зголемување доаѓа како резултат на усогласувањето и порастот на просечната плата, која и…

За еден месец регистрирани нови над 900 невработени лица

– Бројот на невработени лица на крајот на февруари според евиденцијата на Агенцијата за вработување изнесува 159608 лица што е за 927 лица повеќе во однос на јануари 2021 година.…

Ќе има ли странски туристи летово во Охрид?

Поради актуелната ситуација со ковид-19 сè уште е неизвесно дали ќе имаме странски туристи летово. За таа цел Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот (АППТ) заедно со Министерството за…

Западен Балкан може да заштеди и до 800 милиони евра со Зелените коридори

Осумдесет проценти од сите камиони користеле Зелени коридори и речиси половина од милион камиони имале корист од приоритетниот премин и поедноставените процедури во 2020 година, што имаше влијание врз намалувањето…