• 16.04.2021 19:44

САРИСА

Прв македонски конзервативен портал

Sarissa Editor

  • Home
  • Нетанјаху: „Ова е обид за државен удар“

Нетанјаху: „Ова е обид за државен удар“

Премиерот на Израел Бенјамин Нетанјаху во понеделникот ги обвини за „лицемерие“ и за водство на „лов на вештерки“ државните обвинители по првиот ден на сведочењето во судењето за корупција против…

„Haм никoгaш нe ни недocтигал paзум, нaм ни недocтига лyдocт“

Денеска си спомнуваме за легендарниот Ристо Шишков кој е истакнат македонски филмски и театарски глумец кој е роден на денешен ден на 23 март 1940 , а умира на 17 јули…

Уставен суд конечно ќе одлучува за Законот за јазици и Преспанскиот договор

Уставниот суд денеска ќе одржи подготвителна седница за предметите во кои е оспорена уставноста на Указот за Законот за ратификација на договорот со Грција, познат како Преспанскиот договор и на…

„Живеам без ниту еден денар, има денови кога ни леб не сум ставила во уста“

Последните месеци живеам без ниту еден денар, најстудените зимски денови ги минував без струја,има денови кога ни леб не сум ставила во уста, имам најави дека и овој стан ќе…

По повод 78-годишнината од депортацијата на македонските Евреи , денеска во МАНУ беше промовирана книгата „Базичното антисемитско законодавство на Царството Бугарија“

По повод 78-годишнината од депортацијата на македонските Евреи во нацистичкиот концентрационен логор Треблинка, денеска во Македонската академија на науките и уметностите беше промовирана тријазичната книга „Базичното антисемитско законодавство на Царството…

Орбан: За нов брак 36.000 евра, долгот се брише по трето дете, а плус субвенции за дом и автомобил

Новите мерки на Владата на унгарскиот премиер Виктор Орбан вклучуваат поголем заем за семејствата со најмалку две деца за да им се помогне да купат дом, субвенции за купување автомобил…

Направи ли премиерот безбедносен лапсус со изјавата за британското разузнавање?

Повеќе дилеми се појавија во јавноста по вчерашното признание на премиерот Заев дека со цел набавка на вакцини контактирал со шефови на тајни служби како британската разузнавачка агенција МИ6. “Дали…

Ковид-19: Велика Британија го отфрли тврдењето за забрана за извоз на вакцини од страна на ЕУ

Дипломатски спор започна откако највисокиот претставник на ЕУ тврди дека Обединетото Кралство воведе „целосна забрана“ за извоз на вакцини „Ковид“. Претседателот на Европскиот совет Чарлс Мишел рече дека се однесува…

Денот на жената: Демонстрантите се судрија со полицијата во Мексико

Полицијата употреби со солзавец и штитови за да се справи со демонстраторите на плоштадот Зокало во главниот град Мексико Сити. Полицијата употреби солзавец и палки за да помогне во растерување…

САД предупредуваат на новата „пролетна офанзива“ на Tалибанците

Талибанците би можеле да остварат брзи воени придобивки во Авганистан кога ќе се повлечат американски и НАТО трупи, предупреди американскиот државен секретар Ентони Блинкен. Според договорот меѓу Tалибанците и претходната…