• 21.04.2021 18:52

САРИСА

Прв македонски конзервативен портал

srs-editor

  • Home
  • Бројот на починати од коронавирус во Македонија се искачи на 4.556 лица

Бројот на починати од коронавирус во Македонија се искачи на 4.556 лица

Во изминатото деноноќие во Македонија како последица од коронавирус починаа 47 лица, а вкупниот број на починати од почетокот на пандемијата де сега се искачи на 4.556 лица. Во изминатото…

Се вжештува атмосверата во Албанија пред изборите во недела: Убиен активист на Социјалистичката партија (ВИДЕО)

Еден убиен и две лица провредени е исходот од вооружената престрелка која што се случи денеска во албанскиотград Елбасан. Во престрелката животот го загубил Пјерин Џувани активист на Социјалистичкатапартија, а…

Поради недисциплина и алкохолизираност, вратени 2 припадници од НАТО мисијата на АРМ во Косово

Во текот на вчерашниот ден, во Македонија биле вратени 2 припадници на АРМ кои покажале непрофесионализам и ја нарушиле дисциплината во базата на КФОР. Ова е уште еден показател дека…

(ФОТО+ВИДЕО) Геј, лезбејки, трансексуалност: Како МРТВ ги едуцира младите во ударен термин?

Вчера во ударен термин на Македонската Радио Телевизија во емисијата за млади можевме да забележиме како се зборува за термините: геј, лезбејки и трансексуалност. Вчера на Македонската радиотелевизија во емисијата…

АРМ ќе добие донација од 7.400 комплети гортекс униформи од Турција

Армијата на Република Македонија ќе добие нови 7.400 комплети гортекс униформи, како донација од Турција. Примопредавање на донацијата е најавено за денеска напладне во касарната „Илинден“, во присуство на министерката…

Скопскиот аквадукт прогласен за културно наследство од исклучително значење

Владата на Република Македонија, на предлог од Управата за заштита на културното наследство и мислењето на Националниот совет за културно наследство, на денешната седница донесе Одлука за прогласување на споменикот…

Онлајн работилница на ЦБИ на тема „Опасностите од пропагандата и дезинформациите во денешниот свет“

Во четврток на 22 април со почеток од 10:00 часот, Центарот за безбедносни истражувања (ЦБИ) ќе одржи онлајн работилница на тема „Опасностите од пропагандата и дезинформациите во денешниот свет“. Настанот…

Делегацијата на Вооружените сили на Романија денес престојуваше во Генералштабот и МО

​Делегацијата на Вооружените сили (ВС) на Романија, предводена од началникот на ГШ на ВС, генерал-потполковник Даниел Петреску, во рамки на еднодневната официјална посета на Македонија, денес престојуваше во Генералштабот на…

Драмскиот театар утре одбележува 75 години постоење

Седумдесет и пет години Драмскиот театар живее и го чува духот на сите големи актерски имиња кои го полнеле храмот на уметноста со смеа, солзи, аплаузи, соопшти денеска вд директорката…

Репортери без граници: Новинарството е блокирано во 130 земји, Македонија на 90-то место

Новинарството е целосно или делумно блокирано во 73 проценти од државите, односно во 130 од 180 земји во светот, покажуваат податоците во годишниот извештај на Репортери без граници (РСФ) за…