• 16.05.2021 19:59

САРИСА

Прв македонски конзервативен портал

srs-editor

  • Home
  • Колумна на Џејсон Мико – „Истрошена и без идеи, Владата на Заев работи колку да се рече“

Колумна на Џејсон Мико – „Истрошена и без идеи, Владата на Заев работи колку да се рече“

Најновата „агенда“ која Зоран Заев ја претстави заедно со неговиот се помалку видлив вицепремиер за европски прашања Никола Димитров покажува дека Владата е истрошена, без идеи, и работи колку да…

Најголемите битки на Александар Македонски (4) – Битката кај Гаугамела (Гавгамела)

По битката кај Исос, Александар III Македонски со својата војска го продолжил своето освојување на Медитеранскиот брег и Египет. По освојувањето преку Сирија, Александар навлегол во срцето на Персиската империја,…

Анализа на д-р Александар Нацев – „НАТО и Кина – релација која допрва ќе се развива“

На состанокот на НАТО во формат Шефови на држави и влади, одржан во Лондон во декември 2019та година, лидерите на земјите членки побараа од Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг…

Салвини: Само ја бранев својата земја од мигранти

Италијанскиот обвинител официјално побарал на лидерот на десничарската партија “Лига”, Матео Салвини, да му се суди за киднапирање. Причина за тоа е неговата одлука да спречи влез на повеќе од…

Орбан: Полска, Италија и Унгарија ќе се обидат да ја реорганизираат европската десница

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска изјави дека наскоро ќе разговара со десничарски политичари во Полска и Италија со цел формирање нова политичка сила во Европската унија (ЕУ). Во интервју за…

Дигиталната технологија го менува начинот на работа на археолозите

Можностите на дигиталната технологија денес како никогаш досега го доближуваат минатото и историјата како до археолозите така и до обичните граѓани кои може да се запознаат и да видат како…

Двајца британски државјани фатени во кругот на Министерството за одбрана

Двајца британски државјани синоќа биле забележани во кругот на Министерството за одбрана и Генералштабот на АРМ на улица „Орце Николов“ во Скопје. Според информациите на МВР, тие биле приведени во…

ЕУ го повика Ердоган да ја врати довербата во односите со Унијата

Лидерите на европските институции денеска го повикаа претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, да создаде услови за мирни односи со Европската унија (ЕУ) за време на видео состанокот на двете…

(ВИДЕО) Во Бугарија уапсена шпионска група која работела за Русија

Бугарија соопшти дека привела и обвинила шест лица осомничени за давање класифицирани информации на Русија. Портпаролката на канцеларијата на јавниот обвинител, Сиика Милева, денеска изјави дека осомничените се дел од…

„Врба“ на Mанчевски почнува да се емитува на HBO Go

Филмот „Врба“ на режисерот Милчо Манчевски утревечер во 20:30 часот ќе биде премиерно прикажан на стриминг платформата HBO Go, на каналот Cinemax 2. „Врба“ ќе биде емитуван повеќе пати во…