• 25.06.2021 14:32

САРИСА

Прв македонски конзервативен портал

srs-editor

  • Home
  • Колумна на Ирена Ќириќ – „Улогата и значењето на иновациите“

Колумна на Ирена Ќириќ – „Улогата и значењето на иновациите“

Денешните брзи промени на светскиот пазар стануваат предизвикувачки и динамични за компаниите. Современите компании работат во средина која често се дефинира како бурна и неизвесна, што има силно влијание врз…

Колумна на Љупчо Цветановски – „Малерот Заев“

Подобро 100 црни мачки патот да ти го пресечат отколку еден Црни Заев да навива за тебе. Да, за жал, го видовме и на дело урокливото оче на Зоче, башка,…

Партиите на Трифонов и Борисов со изедначени шанси за прво место на парламентарните избори во Бугарија

Партиите на Слави Трифонов и Бојко Борисов „Има таков народ“ и ГЕРБ-УДФ имаат целосно изедначен рејтинг, покажува последното истражување на јавното мнение, нарачано од Бугарското национално радио, а изработено од…

Зеленски: Украина ќе биде принудена да ја создаде најмоќната армија во Европа доколку Западот го напушти Киев

Украина ќе биде принудена да ја создаде најмоќната армија во Европа доколку Западот го напушти Киев сам да ги решава прашањата поврзани со ситуацијата во Донбас, изјави украинскиот претседател Владимир…

УЕФА ги одби барањата на Грција: Македонија има право да го користи кодот „МКД“ и логото ФФМ

УЕФА ја одби жалбата на грчкиот министер за спорт, Лефтерис Авгенакис, кој пред почетокот на ЕП испрати протестно писмо за употребата на кратенката МКД , но и за користењето на…

Денес започна запишувањето во средните училишта во Македонија

Од денеска почнува запишувањето во прва година средно образование во новата учебна година. Слободни се 30.053 места во 913 паралелки во 109 средни училишта. Освен денеска, во јунскиот уписен рок…

Започнува филмскиот предизвик #WesternBalkansChallenge

Во рамки на платформата #EuropeanFilmChallenge од денеска започнува новиот филмски предизвик #WesternBalkansChallenge, за филмофилите од Северна Македонија и Србија. Учесниците во предизвикот треба за четири недели да изгледаат четири филмови…

Комисијата предлага: Укинување на полицискиот час, ограничувањето од максимум 100 гости на свадби и да се дозволат настани, концерти и забави на отворено

Од 16 јуни (среда) целосно да се укине полицискиот час и ограничувањето од максимум 100 гости на свадби и прослави, и да се дозволи организација на настани, концерти и забави…

Пентагон најави нови 150 милиони долари воена помош за Украина

Пентагон соопшти дека издвоил нов пакет воена помош за Украина, вреден 150 милиони долари. Пакетот вклучува радарска против-артилериска опрема, воена електроника и средства за одбрана од напади со беспилотни летала,…

Унгарската ФИДЕШ бара забрана за промовирање на хомосексуалноста и промена на полот во училиштата

Унгарската владејачка партија Фидеш предложи закон со кој се сака да се забрани ширењето на содржини кои во училиштата меѓу малолетните лица ги промовираат хомосекслуалноста и промената на полот во…