• 25.06.2021 13:33

САРИСА

Прв македонски конзервативен портал

srs-editor

  • Home
  • Партијата на Борисов ја зацементира блокадата на Македонија во предизборната програма

Партијата на Борисов ја зацементира блокадата на Македонија во предизборната програма

Партијата на Бојко Борисов, ГЕРБ, во предизборната програма со која ќе се трка во април за нов четиригодишен мандат, ја зацементира позицијата кон спорот со Македонија. Ваквата политика ГЕРБ, што…

Македонија за 210 милиони долари ќе набави 54 оклопни возила од САД

Министерството за одбрана информира дека американскиот Стејт Департмент ја одобрил набавката на 54 лесни оклопни возила од типот „STRYKER“ од страна на Владата на Македонија за потребите врзани со модернизацијата…

Иран ја осуди одлуката на Британија за зголемување на бројот на нуклеарни боеви глави

Иранскиот министер иронично ја коментираше изјавата на британскиот премиер Борис Џонсон дека планира да го зголеми бројот на нуклеарни боеви глави додека истовремено Лондон изразува загриженост поради наводното иранско развивање…

Интервју со Јане Јанчески, заменик директор на ЦБИ: ЦБИ активно партиципира во безбедносниот домен

САРИСА: Г-дине Јанчески, кажете ни малку повеќе за себе и за Вашата организација ЈЈ: Најпрво да Ви се заблагодарам за поканата за ова интервју и да ги поздравам Вашите читатели.…

Србија се затвара, ќе работаат само прехранбените продавници, аптеките и бензиските

Српската премиерка Ана Брнабиќ изјави денеска дека од утре до понеделник во државата се ќе биде затворено, освен продавниците за храна, аптеките и бензинските пумпи. По седницата на Кризниот штаб…

Дали Македонија ќе биде една изборна единица?

Седум пратеници од помалите политички партии, и од власта и од опозицијата, предлагаат измени и дополнувања на Изборниот законик, а предлогот вчера го доставија до Собранието. На предлог законот потпишани…

Овој четврток оркестарот на Филхармонија ќе одржи концерт насловен „Музиката и градот“

Овој четврток во 19 часот, оркестарот на Филхармонија ќе одржи концерт насловен „Музиката и градот“ на кој праизведба ќе доживее електроакустична симфониска поема „Скопје“ од македонската композиторка Ана Пандевска. На…

ЦДУ загуби во две германски покраини

Конечните резултати од изборите во двете германски покраини потврдија дека Десноцентристичката христијанско-демократска унија беше убедливо поразена на вчерашните избори од партијата на двајца гувернери на власт во тие земји- Винфрит…

Колумна на Благоја Јанакиевски – „Концепт на одржлива безбедност – Може ли да заживее?“

Основната премиса на одржливата безбедност е дека не можеме успешно да ги контролираме сите последици од несигурноста, но мора да работиме на решавање на причините за проблемот. Со други зборови,…

Македонија влегува во проектот „Александрополис“ за енергетска независност

Проектот во Александрополис, Грција, кој предвидува изградба на терминал за гас и гасна централа има европско значење. Компанијата Гастрејд, која е главна во проектот, потпиша договор за аквизиција на 20…