• 18.04.2021 17:03

САРИСА

Прв македонски конзервативен портал

urednik

  • Home
  • Денес е Свето Благовештение – Благовец

Денес е Свето Благовештение – Благовец

Празникот Благовештение на Пресвета Богородица е посветен на споменувањето и прославувањето на настанот, опишан во Евангелието според Лука (I, 26-38). Во раното Христијанство овој празник имал различни имиња: Зачнувањето на Христа,…

Христос Воскресна! Денеска е католички Велигден!

Денеска католиците ширум светот и црквите кои се водат по грегоријанскиот календар, го слават најголемиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден. Исус сам го оживеал своето мртво тело и на…

Кина го ограничува Парламентот на Хонг Конг само за „патриоти“

Кина донесе измени во изборниот правилник на Хонг Конг кои ќе ја засилат нејзината контрола врз Специјалниот административен регион. Бројот на директно избрани места во Парламентот е скратен скоро за…

Од утре почнува Велигденскиот пост

Овој пост е посветен за подготовка и во чест и спомен на Воскресението Христово. Христос воскресна од мртвите и со Неговата смрт смртта ја уништи, а со Него и сите…

Денес е Прочка – простете и побарајте прошка

Денес, православните верници го празнуваат еден од најголемите христијански празници – празникот Прочка или Велики Поклади, меѓу народот познат и како Проштени Поклади. Македонската традиција за Прочка е богата и…

Мартинка или бројаница?

Секоја година, ова време од први март, се среќаваме со истиот проблем – дали да се става и носи мартинка или не. Но, не е проблем самата мартинка, туку односот…

Човековите страсти – смрт за душата

Кога говориме за страстите, веднаш помислуваме на гревот. Да, тоа е таа нераскинлива врска која исто така постои и е поврзана со човековото себепознавање, односно непознавање во однос на тоа…

Денес православните христијани празнуваат Стара нова година, утре Василица

Православните христијани кои се водат според Јулијански календар денес ќе ја пречекаат Православната или Старата нова година. Старата година се испраќа и со палење василичарски огнови, кои се симбол на…

Колку е силен или слаб човечкиот збор?

Во светот премногу е тешко да се најде нешто толку убаво и значајно, како што е човечкиот збор. Човечката способност преку говорот да ги искажува своите мисли претставува скапоцен Божји…

Денес е Рождество Христово – Божик

Божик е најрадосен христијански празник. На овој ден се роди Божјиот Син, Исус Христос – Спасителот на светот. Божик е празник на раѓањето нов живот, празник на децата и на…