• 25.06.2021 10:03

САРИСА

Прв македонски конзервативен портал

Безбедност

  • Home
  • Потпишан новиот Колективен договор на МВР

Потпишан новиот Колективен договор на МВР

Вчера во Клубот на пратениците, министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски и претседателот на Македонскиот полициски синдикат Марјан Кицев, на пригодна церемонија, го потпишаа новиот Колективен договор на Министерството за…

Сајбер криминалците не одат на одмор! 3 клучни чекори за одржување на безбедноста во текот на летните месеци

Летото доаѓа, и многу од вас ќе ги напуштат канцелариите во голем број. Сепак, додека вашите вработени ги користат летните одмори, тоа не го прават и компјутерските криминалци! Нападите во…

Парламентот во Чешка изгласа дека употреба на оружје за caмooдбpaнa треба да биде дозволено

Чешките законодавци го одобрија уставниот амандман со кој се одобрува употребата на огнено оружје во самоодбрана – ова ново право на граѓаните на Чешката Република ќе биде дел од преамбулата…

Зеленски: Украина ќе биде принудена да ја создаде најмоќната армија во Европа доколку Западот го напушти Киев

Украина ќе биде принудена да ја создаде најмоќната армија во Европа доколку Западот го напушти Киев сам да ги решава прашањата поврзани со ситуацијата во Донбас, изјави украинскиот претседател Владимир…

НАТО, Русија, Кина. Како понатаму?

На нивниот прв самит со присуство на американскиот претседател Џо Бајден, лидерите на земјите членки на НАТО зазедоа јасен став кон Русија и кон Кина. Со Џо Бајден, Алијансата сега…

Постои загрижувачка тенденција на распоредување нуклеарни боеви глави во светот

Бројот на нуклеарни боеви глави ширум светот продолжува да опаѓа. Сепак, постои загрижувачки тренд на зголемување на распоредувањето на нуклеарни боеви глави на глобално ниво, соопшти Меѓународниот институт за истражување…

Пентагон најави нови 150 милиони долари воена помош за Украина

Пентагон соопшти дека издвоил нов пакет воена помош за Украина, вреден 150 милиони долари. Пакетот вклучува радарска против-артилериска опрема, воена електроника и средства за одбрана од напади со беспилотни летала,…

МИОА: Потпишан меморандум за разбирање за сајбер безбедност

Со цел зајакнување на капацитетите за сајбер безбедност на државата, Министерството за информатичко општество и администрација и Тетра Тек ЕС, АД (Тетра Тек) – американска компанија и спроведувач на програмата…

Ден на македонското воено воздухопловство

Со воена свеченост во касарната „Страшо Пинџур” во Петровец денеска армискиот воздухопловен ВИНГ (вВИНГ) ќе го одбележи Денот на единицата. Најавени се пригодни обраќања на командантот на вВИНГ, полковник Стојко…

Заеднички настан на ЦБИ и Институтот за стратешки и одбранбени студии од Унгарија

Вчера се одржа првата сесија од новиот заеднички безбедносен програм помеѓу Центарот за безбедносни истражувања и Институтот за стратешки и одбранбени студии од Унгарија. На настанот се дискутираше за процесот…