• 09.04.2021 20:56

САРИСА

Прв македонски конзервативен портал

Безбедност

  • Home
  • Германија одобри 5,4 милијарди евра za купување на 38 авиони „Еурофајтер“

Германија одобри 5,4 милијарди евра za купување на 38 авиони „Еурофајтер“

Комитетот за буџет на германскиот парламент во четвртокот одобри договор од 5,4 милијарди евра (6,35 милијарди долари) за купување 38 авиони „Еурофајтер“ од „Ербас“ за воздухопловните сили на земјата Договорот…

Етиопија затвори 4 аеродроми во регионот Тиграј заради воен конфликт

Воената операција на Етиопија во нејзиниот северен регион Тиграj има „ограничени и остварливи цели“, изјави премиерот на земјата Абиј Ахмед. „Операциите на федералните одбранбени сили што се одвиваат во Северниот…

Австриската полиција пронајде поврзаност помеѓу напаѓачот од Виена и ИСИЛ

Австриската полиција, по неодамнешниот напад во Виена, ја отплеткува исламистичката мрежа и до сега уапсила 14 лица блиски со младиот терорист. По стравичниот терористички напад во Виена во кој дваесет…

Клучните предизвици во областа на сајбер безбедноста

* Сајбер-безбедноста мора да биде вградена во секој производ и систем. * За да се постигне ова, потребно е да се исполнат четири предизвици. * Со нивно надминување, можеме да…

Вооружен воен дрон ќе биде воведен во арсеналот на Велика Британија

Освен што ќе биде вооружен, овој дрон со помош на вештачка интелигенција ќе ги открива целите и ќе може да лета во затворени простори. Дронот е дизајниран и ќе се…

Армијата излегува на улица

Шефот на државата и Врховен командант на вооружените сили Стево Пендаровски,  врз основа на член 18 , став 1, точка 5 и член 28, од Законот за одбрана, како и…

Aктите на терор – тест за националната безбедност на Франција

Деновиве сме сведоци на уште еден чин на терор извршен врз цивилното население во Европа. Франција уште еднаш се соочува со грдото лице на тероризмот, кое секој нареден пат сее…

Влијанието на Интернетот врз младите во процесот на градење на безбедносна култура – закани и ризици

Современата безбедност е комплексно прашање. Современиот безбедносен концепт мора да биде флексибилен и насочен кон дефинирањето на ризиците и заканите врз безбедноста не само на целото оштество, туку и врз…

Конфликтот во Кавказот

“Ipsam historia repetit” или „Историјата се повторува“. Кавказ, планинско место со бурно минато. Деновиве сме сведоци на разгорување уште еден конфликт. Овој пат во Република Арцак. Арцак е самопрогласена држава…

Како треба да изгледа еден полициски службеник?

Полицијата претставува јавен сервис кој е неизоставен дел од државната управа. Таа е институција преку која се вршат полициските работи од страна на полициски службеници. Нејзините основни цели се во…