• 21.04.2021 16:08

САРИСА

Прв македонски конзервативен портал

Безбедност

  • Home
  • Пентагон: Американската поддршка за Израел е трајна и непоколеблива

Пентагон: Американската поддршка за Израел е трајна и непоколеблива

Првиот човек на Пентагон, министерот Лојд Остин, од Тел Авив ја изрази силната американска поддршка за Израел, во период на нагласената политичка нестабилност во земјата и обидите на Вашингтон да…

Захарова: Влез на Украина во НАТО ќе доведе до ескалација во Донбас

Евентуалното влегување на Украина во НАТО би довело до голема ескалација на тензиите на југоистокот на таа земја и може да има неповратни последици за украинската државност, изјави денеска портпаролката…

Доживотни робии за неуспешниот пуч во Турција

Поранешните највисоки офицери во турската армија се доживотно затворени во масовното судење на 497 обвинети за неуспешниот пуч во јули 2016 година. Меѓу осудените се и двајца мажи кои упаднаа…

Плата или корка леб – Заработка на службите за безбедност

Општо е познато дека службениците за безбедност имаат функција на чувари на виталните вредности – заштита на лица, имот и деловна активност. Не е лесна работа иако сето тоа се…

Случајот во Кратово ја открива нефункционалноста на системот за заштита и спасување и кризниот менаџмент

Серија пропусти и кршење на процедурите се утврдени во случајот со спасувањето на премрзнатиот овчар во кратовското село Емирица, кој ја загуби битката за живот. Се најавуваат дисциплински постапки и детална истрага кој…

Уапсени вработени во МВР: Над 200 криминалци добиле македонски пасоши

Во вчерашната акција беа приведени деветмина вработени во МВР, додека по еден се трага. -Преку регионалната соработка од САД беше обезбеден вистинскиот идентитет на лицата. Се работи за лица кои…

„Формирањето на АНБ, е само формална „реформа“ која суштински ништо не промени во државата, туку само не увери дека законите постојат за да се кршат!“

Одамна веќе (пред 22 месеци колку што веќе постои) утврдивме дека донесувањето на Законот за агенцијата за национална безбедност (АНБ), како и формирањето на самата АНБ, е само формална „реформа“…

Русиja тестираше крстосувачка ракета „Калибар“

Руската морнарица тестираше крстосувачка ракета од типот „калибар“ во Јапонското Море, од фрегатата „Маршал Шапошников“ и пукаше кон копнена цел. Ракетата ја погоди целта на Кејп Суркум, оддалечена илјада километри,…

Никој од вработените во АНБ не поминал полиграф и тест за интегритет

Денеска беше остварена првата надзорна посета на Комисијата за надзор на работењето на АНБ и АР во просториите на Агенцијата за национална безбедност по која јавноста е информирана дека ниту…

Интегрираното управување со ризик

Современите социјални процеси во голема мера го трансформираа начинот на работење на компаниите и ја наметнуваат потребата за воспоставување корпоративна безбедност како функција што се рефлектира пред се во воспоставувањето…