• 15.04.2021 13:21

САРИСА

Прв македонски конзервативен портал

Економија

  • Home
  • Угостителите на протест се до исполнување на барањата за спас на секторот

Угостителите на протест се до исполнување на барањата за спас на секторот

Угостителите од понеделник најавија дека ќе излезат на протест ако не се исполнат нивните барања за еднократна финансиска помош за сите регистрирани угостителски објекти што се затворени. Тие обвинуваат дека…

ГРЕКО: Да се спречат ризиците од корупција во борбата против економските последици од Ковид-19

Групата на држави против корупцијата (ГРЕКО) на Советот на Европа, при претставувањето на својот дваесет и прв извештај за работата, повикува да се спречат ризиците од корупција како дел од…

Текстилниот сектор пред колапс, нема државна помош преку петтиот пакет мерки

Над 6.000 текстилни работници во земјава минатата недела се испратени дома, на колективен одмор, кој ќе им трае две недели. Ваквата одлука, која силно одекна во текстилните градови Штип, Прилеп…

Пролетни средби на ММФ и Светската банка: Мерките на НБРМ придонесоа за јакнење на стабилноста на банкарскиот систем и кредитирањето

– Одлуките и мерките на Народната банка донесени од почнувањето на корона-кризата наваму се позитивно оценети на Пролетните средби на ММФ и Светската банка, коишто се одржуваат виртуелно. На состанокот помеѓу…

Г20: Светската економија покажува знаци на закрепнување

Се подобрува глобалната економска состојба, но тоа се одвива многу бавно, пред се, поради неизвесноста и големиот јаз меѓу економиите на различните земји, напишаа министрите за економија и финансии и…

Турција ќе гради нов воден пат – Истанбулски канал

Турскиот министер за животна средина и урбан развој Мурат Курум најави одобрување на планот за изградба на Истанбулскиот канал, нов воден пат што ќе ги поврзува Црното и Мраморното море.…

ГOЛЕМ ЧЕКОР ЗА КРИПТОВАЛУТИТЕ: PayPal им овозможи плаќање на милиони корисници

Американската компанија за плаќање преку Интернет PayPal објави дека  на американските потрошувачи им овозможува да плаќаат со крипто-валути на милиони нивни интернет-трговци ширум светот, што може значително да ја зголеми…

Заев на потпишување на Меморандумите за реализација на најавените инвестиции во Александруполи, Грција

Денеска, 31 март 2021 година (среда) во 12:00 часот премиерот Зоран Заев, ќе се обрати на настанот по повод потпишување на договорите за реализација на проектите Терминал на течен природен…

Вложувањето во зелена енергија е неколку пати поисплатливo отколку во фосилни горива

Инвеститорите во секторот на електрична енергија од обновливи извори, константно ја надминуваат конкуренцијата во фосилни горива според оставрената добивка на глобално ниво. Ова го утврдиле во својата анализа Imperial College…

Иран и Кина потпишаа 25-годишен договор за трговска соработка

Кинескиот и иранскиот министер за надворешни работи потпишаа договор за трговска соработка во траење од 25 години. „На нашите односи со Иран нема да влијае моменталната ситауција, тие ќе бидат…